25 Նոյեմբեր 2025 - 10:27 AMT
2025 թ․ «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ժամանակ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամ, գործարար-առաջնորդ, կլիմայի և իրավահավասարության հարցերի պաշտպան Փոլ Փոլմանը խոսել է «Ավրորայի» համահիմնադիր, բարերար և սոցիալական ձեռներեց Ռուբեն Վարդանյանին, որին ապօրինաբար անազատության մեջ են պահում Ադրբեջանում, հայտնում է հիմնադրամը։
Նա նշել է, որ Վարդանյանը մեզ հիշեցնում է, որ նպատակն ավելի զորեղ է, քան պատիժը:
«Մեր ժամանակների մեծագույն անարդարություններից է, որ մարդկային ազատության համար այսպիսի հարթակ կառուցած մարդուն զրկել են ազատությունից։ Սա հիշեցում է այն մասին, թե որքան փխրուն կարող է լինել արդարությունը, և որքան կարևոր է բարձրաձայնել անարդարության մասին»,–ասել է նա, գրում է Panorama.am-ը։
«Ռուբեն Վարդանյանը ստեղծել է հնարավորություններ սակավ ռեսուրսներից, դպրոցներ այնտեղ, որտեղ չկա հասանելիություն, և վստահության կամուրջներ՝ ի հեճուկս հակամարտությունների, որոնք շատերը համարել են անհաղթահարելի։ Նա տեսել է վատագույնը մարդկանց մեջ և այն վայրերը, որոնք անտեսված են աշխարհի կողմից։ «Ավրորան» ծնվել է այն նույն տեսլականից, որ երախտագիտությունը զուտ զգացողություն չէ, այլ պատասխանատվություն, որ կարեկցանքը ոչինչ է, եթե չի մղում գործողության»,–ասել է Փոլմանը։
Խոսելով Ռուբենի ժառանգության մասին՝ Փոլմանը նկատեց, որ չնայած Ռուբենի բացակայությունը խորապես զգացվում է, նրա ոգին շարունակում է ոգեշնչել «Ավրորային»՝ շարունակելու իր աշխատանքը և արդարության ու հույսի համար համաշխարհային շարժումը։
Նոյեմբերի 24-ին Բաքվում շարունակվել է հայտնի գործարար, բարերար և Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի դեմ շինծու գործերով դատական ֆարսը։

25 Ноябрь 2025 - 11:42 AMT
Во время церемонии вручения премии «Аврора» 2025 года член жюри, предприниматель и защитник климатической справедливости и равноправия Пол Полман выступил с речью, посвящённой Рубену Варданяну, сооснователю инициативы, которого незаконно удерживают в Азербайджане, сообщает фонд.
«Рубен напоминает нам, что цель сильнее наказания», — заявил Полман.
«Одной из величайших несправедливостей нашего времени является лишение свободы человека, создавшего платформу ради человеческой свободы. Это напоминание о том, насколько хрупка справедливость и как важно говорить о несправедливости», — сказал он, цитирует Panorama.am .
«Рубен создавал возможности из ограниченных ресурсов, строил школы там, где не было доступа, и возводил мосты доверия вопреки конфликтам, казавшимся многим непреодолимыми. Он видел худшее в человечестве и самые забытые уголки мира. «Аврора» родилась из той же идеи — что благодарность это не просто чувство, а ответственность, и сострадание бессмысленно, если не приводит к действию», — продолжил Полман.
Говоря о наследии Варданяна, Полман отметил, что, несмотря на ощутимое отсутствие Рубена, его дух продолжает вдохновлять «Аврору» и питать мировое движение за справедливость и надежду.
24 ноября в Баку продолжился судебный фарс по делу известного предпринимателя, благотворителя и бывшего госминистра Арцаха Рубена Варданяна.