25 Նոյեմբեր 2025 - 11:07 AMT
Նոյեմբերի 25-ին, ժամը 13:30-ի դրությամբ, Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ-Թթուջուր հատվածում նոյեմբերի 21-ից բռնկված հրդեհի մի քանի օջախներից երկուսը մարվել են հրշեջ-փրկարարների օպերատիվ աշխատանքի արդյունքում, իսկ մյուս օջախներում հրդեհաշիջման գործողությունները շարունակվում են ինտենսիվ ռեժիմով։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներն օպերատիվ ղեկավարելու նպատակով ձևավորված հրդեհաշիջման շտաբի աշխատանքները տեղում ղեկավարում է Փրկարար ծառայության տնօրեն-ներքին գործերի նախարարի տեղակալ, փ/ծ գեներալ-մայոր Կամո Ցուցուլյանը։
Հրդեհաշիջման աշխատանքներն իրականացնում են ՆԳՆ ՓԾ Երևան քաղաքի և մարզային փրկարարական վարչությունների ստորաբաժանումներից, ԵՓՎ, ՓՈւՎ հրդեհաշիջման և փրկարարական աշխատանքների կազմակերպման բաժինների, հատուկ նշանակության փրկարարական աշխատանքների իրականացման կենտրոնի փրկարարական խմբերը։
Ընդհանուր առմամբ հրդեհաշիջման աշխատանքներին ներգրավվել են 1830 փրկարար, 10 ոստիկանության ծառայող, 103 էկոպարեկ, ինչպես նաև օգտագործվել են 17 հիմնական և 143 օժանդակ տեխնիկական միջոցներ։ ՊՆ ուղղաթիռով իրականացվել է հետախուզում և հրդեհաշիջում՝ կատարվել է 70 թռիչք։
Հրշեջ-փրկարարների համակարգված և համառ աշխատանքի արդյունքում հաջողվել է մարել տարբեր վայրերում բռնկված կրակները։ Մասնավորապես՝ Գեղարքունիքի մարզի Մարտունու Սպիտակասարի հատվածում, Վարդենյաց լեռնանցքում, Զոլաքար գյուղին հարակից սարում, Լոռու մարզի Սպիտակի լեռնանցքի, Լեռնաջուրի, Սարատովկա-Նովոսելցովո հատվածներում, Գոգարան-Սարալանջ բնակավայրերին հարակից տարածքում, Ուրասարի և Ծաղկաբերի շրջակայքում, Սյունիքի մարզի Իշխանասարի ու Իշխանասար-Նորավան հատվածներում, Կոտայքի մարզի Հրազդանի Մաքրավան թաղամասի «Ձորքաշ» կոչվող տարածքում, ինչպես նաև Արագածոտնի մարզի Ապարանի ջրամբարի հարևանությամբ։
Հրդեհաշիջման ինտենսիվ աշխատանքները շարունակվում են նաև Տավուշի մարզի Դիլիջանի «Կազաչի» կոչվող հատվածում, Նավուր գյուղի մոտակայքում, Դիլիջանի ոլորաններին հարակից անտառային տարածքում, ինչպես նաև Շիրակի մարզի Ձորաշեն գյուղի մերձակայքում։
Գործողություններին ակտիվորեն միացել են նաև հարակից համայնքների բնակիչները՝ աջակցելով փրկարարներին այս դժվարին և պատասխանատու գործընթացում։
Ներքին գործերի նախարարության փրկարար ծառայությունը հորդորում է քաղաքացիներին խուսափել չոր խոտերի և ցանքատարածքների այրումից արոտավայրերում՝ կանխելու նոր հրդեհավտանգ իրավիճակների առաջացումը։
Հիշեցվում է նաև խոզանների այրման վնասակար ազդեցության մասին։ Այս պրակտիկան վնասում է հողի կառուցվածքը և նվազեցնում դրա բերրիությունը, բացասական հետևանք է ունենում մարդու առողջության վրա, ինչպես նաև խաթարում է կենսաբազմազանությունն ու թուլացնում է էկոհամակարգի վերականգնման հնարավորությունը։
Քաղաքացիներին կոչ է արվում խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության բոլոր կանոնները։ Հրդեհ կամ ծուխ նկատելու դեպքում անհապաղ զանգահարել 911։

25 Ноябрь 2025 - 11:50 AMT
По состоянию на 13:30 25 ноября два из нескольких очагов возгорания, возникших 21 ноября в районе Чамбарак-Ттуджур Гегаркуникской области, были потушены благодаря оперативной работе пожарных-спасателей. В остальных очагах работы по тушению продолжаются в интенсивном режиме.
Работой штаба по тушению пожара на месте руководит директор Службы спасения — заместитель министра внутренних дел, генерал-майор службы спасения Камо Цуцулян.
К тушению привлечены подразделения Службы спасения МВД из Еревана и регионов, отделы организации пожарно-спасательных работ Ереванского и Регионального управлений, а также группы спасателей Центра по проведению спасательных операций специального назначения.
В общей сложности задействованы 1830 спасателей, 10 сотрудников полиции, 103 экопатрульных, а также 17 основных и 143 вспомогательных технических средства. С вертолета Министерства обороны проведена разведка и тушение пожара, выполнено 70 вылетов.
Благодаря слаженной и настойчивой работе пожарных удалось потушить очаги возгорания в разных районах: в районе Спитакасара (Мартуни, Гегаркуник), на Варденяцком перевале, на горе возле села Золакар, на Спитакском перевале и в Лернаджуре, в районе Саратовка-Новосельцово (Лори), вблизи сёл Гогаран и Сараландж, в окрестностях Урасара и Цахкабера, на участке Ишханасар-Нораван (Сюник), в местности «Дзоркаш» (Раздан, Котайк), а также возле Апаранского водохранилища (Арагацотн).
Интенсивные работы продолжаются также в Тавушской области — в районе «Казачи» (Дилижан), возле села Навур, в лесном массиве, прилегающем к дилижанским серпантинам, и в окрестностях села Дзорашен (Ширак).
Жители прилегающих населённых пунктов активно присоединились к спасательным работам, оказывая помощь в этом сложном и ответственном процессе.
Служба спасения МВД призывает граждан избегать выжигания сухой травы и посевов на пастбищах, чтобы предотвратить возникновение новых очагов пожара.
Также напоминается о вреде сжигания пожнивных остатков. Эта практика разрушает структуру почвы, снижает её плодородие, вредит здоровью человека, нарушает биоразнообразие и ослабляет способность экосистем к восстановлению.
Граждан призывают строго соблюдать все правила пожарной безопасности. При обнаружении пожара или дыма немедленно звоните по номеру 911.