26 Նոյեմբեր 2025 - 08:30 AMT
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն Ազգային ժողովում կայացած ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է, որ Հայաստանի ԱԳՆ օրակարգում ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու հարց չկա։
«Մեր առջև նման խնդիր դեռ չի դրվել։ Եթե լինեն այդպիսի զարգացումներ, կտեղեկացնենք»,– ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Փոխնախարարը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ի հետ կապված մասնակցության ձևաչափը հայտարարվել է․ Հայաստանը չի մասնակցում ՀԱՊԿ գագաթնաժողովներին, բայց և չի խոչընդոտում որոշումների, փաստաթղթերի ընդունմանը։ Նոյեմբերի 27-ին Ղրղզստանում նախատեսված գագաթնաժողովին Հայաստանը կրկին չի մասնակցելու, միաժամանակ արդեն իր համաձայնությունն է հայտնել այնտեղ քննարկվող և ընդունվող փաստաթղթերի վերաբերյալ։
«Այս փուլում մեր քաղաքականությունն այդպիսին է։ Հայաստանը վարում է իր արտաքին քաղաքականությունն իր շահերի հիման վրա ըստ ձևավորվող իրավիճակի, և հայտարարվել է Հայաստանի և՛ դիվերսիֆիկացման, և՛ բալանսավորելու քաղաքականության մասին։ Հայաստանն ընդունում է որոշումներ, և եթե հավելյալ տեղեկատվություն լինի, կտեղեկացնենք»,–ասել է Սաֆարյանը։
2024-ի փետրվարին հայտնի է դարձել՝ Հայաստանը սառեցրել է իր մասնակցությունը ՀԱՊԿ-ին։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ապրիլի 12-ին հայտարարել է, որ ՀՀ-ն չի բացառում դուրս գալու հնարավորությունը, եթե ՀԱՊԿ-ը չտա հստակ պատասխան այն հարցին, թե որտեղ է իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում։ Ի պատասխան՝ ՀԱՊԿ-ը նշել է, որ իր պատասխանատվության գոտին համարվում է Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը։
Մայիսի 8-ին ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Հայաստանը հրաժարվում է մասնակցել ՀԱՊԿ-ի ֆինանսավորմանը։ Հունիսի 14-ին Ազգային ժողովում Նիկոլ Փաշինյանը ընդգծել է, որ կազմակերպությունից դուրս գալը կարող է դառնալ հաջորդ տրամաբանական քայլը։
Սեպտեմբերի 18-ին վարչապետը հավելել է՝ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի հարաբերություններում մոտեցել ենք անդառնալի փուլին՝ շեշտելով, որ ՀԱՊԿ-ը սպառնալիքներ է ստեղծել Հայաստանի ինքնիշխանության համար։ ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ը ոչ թե սպառնալիք է, այլ ստեղծված է իր անդամների ինքնիշխանությունն ապահովելու համար։

26 Ноябрь 2025 - 08:46 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян на брифинге в Национальном собрании заявил, что в повестке МИД Армении отсутствует вопрос выхода страны из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Перед нами пока такой вопрос не ставился. Если будут такие развития, мы сообщим», — отметил он, передаёт Sputnik Армения.
Сафарян напомнил, что формат участия Армении в ОДКБ уже озвучен: страна не участвует в саммитах, но не препятствует принятию решений и документов. В частности, Армения не будет участвовать в саммите 27 ноября в Киргизии, однако уже дала согласие на обсуждаемые и принимаемые там документы.
«На данном этапе это наша политика. Армения ведёт внешнюю политику, исходя из своих интересов и складывающейся ситуации. Объявлена политика диверсификации и балансировки. Армения принимает соответствующие решения, и если будет дополнительная информация, мы сообщим», — добавил он.
В феврале 2024 года стало известно, что Армения приостановила участие в ОДКБ. 12 апреля премьер-министр Никол Пашинян заявил, что страна не исключает выхода, если организация не определит зону своей ответственности на территории Армении. В ответ ОДКБ заявила, что её зона ответственности охватывает суверенную территорию страны. 8 мая МИД сообщил об отказе от финансирования ОДКБ. 14 июня Пашинян подчеркнул, что выход из организации может стать следующим логическим шагом. 18 сентября он заявил, что отношения с ОДКБ приблизились к необратимой фазе и обвинил организацию в создании угроз суверенитету Армении. Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков в ответ заявил, что ОДКБ создавалась для обеспечения суверенитета, а не угроз.