27 Նոյեմբեր 2025 - 06:42 AMT
Նոյեմբերի 27-ի՝ ժամը 08:00-ի դրությամբ, ՆԳՆ Փրկարար ծառայության օպերատիվ և համակարգված միջոցառումների շնորհիվ Դիլիջանի ոլորանների և «Լեռնային Հայաստան» առողջարանի մոտակա անտառային հատվածներում բռնկված հրդեհները ամբողջությամբ մեկուսացված են, հայտնում է ՆԳՆ փրկարար ծառայությունը:
«Կրկին հորդորում ենք խստորեն պահպանել հրդեհային անվտանգության կանոնները։ Հրդեհ կամ ծուխ նկատելու դեպքում խնդրում ենք անհապաղ զանգահարել 911։ Կտրվի լրացուցիչ տեղեկություն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Լոռու մարզի Ֆիոլետովո համայնքին հարակից անտառային հատվածում բռնկված հրդեհը, որը տեսանյութերի տեսքով լայնորեն շրջանառվել է սոցիալական ցանցերում և լրատվական հարթակներում, արդեն մարվել է։ Ներքին գործերի նախարարության Փրկարար ծառայությունը հայտնել է, որ ներկայումս նշված տարածքում նոր հրդեհային օջախներ չեն արձանագրվել։
«Սոցցանցերում և լրատվական կայքերում տարածվում են Լոռու մարզի Ֆիոլետովո համայնքի հարակից անտառում բռնկված հրդեհին վերագրվող տեսանյութեր։
Նշված համայնքի հարակից Կազաչի (Տավուշի և Լոռու մարզերի միջև) տարածքում բռնկված հրդեհը ժամեր առաջ մարվել է, և այս պահին, նշված հատվածում հրդեհի նոր օջախներ չկան»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նոյեմբերի 26-ին Տավուշի մարզում հրդեհաշիջման աշխատանքների իրականացման ընթացքում տեղի է ունեցել դժբախտ պատահար․ Լոռու մարզային փրկարարական վարչության Վանաձորի թիվ 2 հրշեջ-փրկարարական ջոկատի ծառայողական մեքենան ենթարկվել է վթարի: ՀՀ ՆԳՆ փրկարար ծառայությունից հայտնել են, որ ծառայողական պարտականությունները կատարելու ժամանակ զոհվել է հրշեջ-փրկարար, փ/ծ սերժանտ Տարոն Սիմոնյանը։
Պատահարի հետևանքով տուժել է փրկարարական 4 ծառայող: Ըստ առողջապահության նախարարության, բոլոր տուժածների կյանքին վտանգ չի սպառնում։

Пожары в районах Дилижана и Фиолетово полностью локализованы, сообщает спасательная служба
По состоянию на 08:00 утра 27 ноября, благодаря оперативным и скоординированным действиям Спасательной службы Министерства внутренних дел Армении, лесные пожары, возникшие вблизи дилижанских серпантинов и санатория «Горная Армения», полностью локализованы, сообщила пресс-служба ведомства.
«Снова призываем строго соблюдать правила пожарной безопасности. В случае обнаружения огня или дыма, просим немедленно звонить по номеру 911. Дополнительная информация будет предоставлена позже», — говорится в сообщении.
Пожар в лесном массиве рядом с общиной Фиолетово в Лорийской области, видеозаписи которого широко распространялись в соцсетях и СМИ, уже потушен. По данным Спасательной службы, новых очагов в этом районе не зафиксировано.
«В соцсетях и на информационных платформах распространяются видео, якобы снятые в районе пожара возле Фиолетово в Лорийской области.
Пожар в районе Казачи, расположенном между Тавушской и Лорийской областями, был ликвидирован несколько часов назад. В настоящий момент новых очагов возгорания там не обнаружено», — уточняется в сообщении.
*26 ноября в Тавушской области во время тушения пожара произошёл трагический инцидент. Служебная машина второго пожарно-спасательного отряда Ванадзора Лорийского регионального управления спасательной службы попала в аварию. По сообщению МЧС, при исполнении служебных обязанностей погиб пожарный-спасатель, сержант Тарон Симонян.