Դատարանի որոշմամբ վերացվել է «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Լիդյա Մանթաշյանի կալանքը։ Առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, բավարարեց պաշտպանների միջնորդությունը։
Դատարանը նրա նկատմամբ սահմանել է վարչական հսկողություն և որպես ապահովման միջոց՝ 2.5 միլիոն դրամ գրավ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Գլխավոր դատախազության շենքի առջև նստացույց էր հայտարարվել Մանթաշյանին ազատ արձակելու պահանջով։
ԱԺ անկախ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը պաշտոնապես դիմել էր ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին՝ պահանջելով նախաձեռնել միակ կին քաղբանտարկյալ Լիդյա Մանթաշյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցի հրատապ փոփոխություն։ Նա հիշեցրել էր, որդեռ 2024 թ․ փետրվարի 12-ին ՀՀ գլխավոր դատախազը սեփական նախաձեռնությամբ փոխեց Անի Գևորգյանի (ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր կնոջ) ու Լիլի Մկրյանի նկատմամբ կիրառված կալանքը՝ հիմնավորելով, թե նրանք ցուցմունքներ են տվել, առերեսումներ են կատարվել և այլևս չկա միջամտության ռիսկ։
Մի քանի օր առաջ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը 3 ամսով երկարաձգել էր «Սրբազան պայքարի» գործով անցնող Լիդյա Մանթաշյանի կալանքի ժամկետը, ինչը մեծ դժգոհություն էր առաջացրել հանրության շրջանում, քանի որ գրեթե նույն մեղադրանքով անվողն 10 տղամարդ ազատ էր արձակվել։

27 Ноябрь 2025 - 11:53 AMT
Суд общей юрисдикции Еревана отменил решение о содержании под стражей Лидии Манташян, фигурантки по делу «Священной борьбы». Судебное заседание прошло под председательством судьи Карена Фархояна, который удовлетворил ходатайство стороны защиты.
Суд установил административный надзор и определил обеспечение в виде залога в размере 2,5 миллиона драмов, сообщает Aysor.am .
Перед зданием Генеральной прокуратуры был организован сидячий протест с требованием её освобождения.
Независимый депутат парламента Тагуи Товмасян официально обратилась сегодня к генеральному прокурору Армении Анне Вардапетян с просьбой срочно пересмотреть меру пресечения, применённую к Лидии Манташян, единственной женщине-политзаключённой в стране.
Товмасян напомнила, что 12 февраля 2024 года генпрокурор уже сменила меру пресечения для Ани Геворгян (жены брата спикера парламента) и Лили Мкрян, сославшись на завершённые допросы и отсутствие риска вмешательства.
Несколько дней назад уголовный суд Еревана продлил срок ареста Манташян ещё на три месяца, что вызвало волну возмущения, так как десять мужчин, обвиняемых по аналогичным статьям, были освобождены.