Կառավարության որոշմամաբ նախատեսվում է ուսման վարձի փոխհատուցում տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքների առաջին կուրս ընդունված ուսանողներին նաև 2025-2026 ուսումնական տարում։
«Մասնավորապես՝ փոխհատուցում կտրամադրվի 2025-2026 ուստարում պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ (բակալավր, առկա, վճարովի) ընդունված շուրջ 240 ուսանողի և արհեստագործական ու միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների 1-ին կուրս ընդունված շուրջ 75 ուսանողի: Բուհերի ուսանողներն այս որոշման շրջանակում փոխհատուցում կստանան մինչև տվյալ կրթական մակարդակի ավարտը 75% և ավելի կիսամյակային մոգ (միջին որակավորման գնահատական) ապահովելու, իսկ արհեստագործական ու միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների սովորողները՝ նախորդ կիսամյակի արդյունքում 50 տոկոսից ոչ պակաս «գերազանց» և «լավ» գնահատականներ ունենալու դեպքում»,– հայտնում է ԿԳՄՍՆ–ն։
Այս կարգավորմամբ նախկինում աջակցություն են ստացել նաև այն ուսանողները, որոնք մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ը ընդգրկված են եղել ՀՀ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների վճարովի համակարգում, ինչպես նաև նրանք, ովքեր 2024-2025 ուստարում ընդունվել են պետական բուհերի առկա ուսուցման համակարգ։
Նոր ուսումնական տարում ընդհանուր առմամբ մոտ 870 ուսանող՝ ընդգրկված բարձրագույն և հետբուհական կրթական ծրագրերում, կարող է ստանալ փոխհատուցում՝ ուսման մեջ առաջադիմության շեմը բավարարելու դեպքում։

27 Ноябрь 2025 - 15:16 AMT
Согласно решению правительства, в 2025–2026 учебном году компенсацию за обучение получат студенты из семей, вынужденно перемещённых из Нагорного Карабаха.
По данным Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, поддержка охватит около 240 студентов первого курса, поступивших в платные бакалаврские программы в государственных вузах (очная форма), а также около 75 студентов, поступивших в профессионально-технические и средне-специальные учебные заведения.
Компенсация будет выплачиваться до окончания образовательного уровня при условии, что студенты вузов будут иметь средний балл не ниже 75% за семестр, а учащиеся техникумов и колледжей — не менее 50% оценок «отлично» и «хорошо».
Ранее программа охватывала студентов, обучавшихся на платной основе до 19 сентября 2023 года, а также поступивших в 2024–2025 учебном году.
В целом в новом учебном году примерно 870 студентов, обучающихся по программам высшего и послевузовского образования, смогут получить компенсацию при соблюдении условий успеваемости.