Շրջակա միջավայրի նախարար Համբարձում Մաթևոսյանն այցելել է Տավուշ՝ անձամբ գնահատելու «Դիլիջան» ազգային պարկում տեղի ունեցած հրդեհների հետևանքները և ահազանգել վայրի կենդանիների տեղաշարժի վտանգի մասին։
«Բացի հակահրդեհային կանոնների խստագույն պահպանման անհրաժեշտությունը, մենք կանգնած ենք մեկ կարևոր խնդրի առաջ ևս․ անտառային հրդեհների հետևանքով բազմաթիվ վայրի կենդանիներ լքել են իրենց բնական միջավայրը և կարող են հայտնվել համայնքներին կամ բնակելի հատվածներին մոտ»,-նշել է Մաթևոսյանը:
Նա խնդրել է նման դեպքերում անհապաղ դիմել համապատասխան ծառայություններին՝ ապահովելու ինչպես մարդկանց, այնպես էլ կենդանիների անվտանգությունը։
ՇՄՆ Էկոպարեկային ծառայության, ՆԳ նախարարության Փրկարար ծառայության և համայնքային ղեկավար կազմի ներկայացուցիչների հետ նախարարը ծանոթացել է իրավիճակին, փորձել գնահատել հրդեհների ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա։
Մաթևոսյանը շնորհակալություն է հայտնել հրդեհաշիջման աշխատանքներում ներգրավված բոլոր ծառայողներին՝ իրենց պատասխանատու և նվիրված աշխատանքի համար։ Հորդորել է լինել առավել զգոն և հետևել քաղաքացիների շրջանում հակահրդեհային կանոնների պահպանմանը, ինչպես նաև խիստ արձագանքել դրանց խախտումների դեպքերին։
Նախարարը բնության հատուկ պահպանվող տարածքների կառավարման պատասխանատուներին հանձնարարել է ուժեղացնել բնակչության շրջանում իրականացվող իրազեկման ու բացատրական աշխատանքները՝ կանխարգելման միջոցառումների արդյունավետությունն առավել բարձրացնելու համար։
Նախարարը այցելել է նաև հրդեհաշիջման աշխատանքների համար ստեղծված օպերատիվ արձագանքման շտաբ։
Գույքագրված խնդիրներին հնարավոր սեղմ ժամկետում կտրվեն լուծումներ։
Ներքին գործերի նախարարության լայնածավալ գործողությունների արդյունքում մարվել են Գեղարքունիքի, Տավուշի, Լոռու, Շիրակի, Կոտայքի, Արագածոտնի, Սյունիքի մարզերի բուսածածկ և խոտածածկ տարածքներում բռնկված հրդեհների բոլոր օջախները։

28 Ноябрь 2025 - 12:23 AMT
Министр окружающей среды Армении Амбарцум Матевосян посетил Тавушскую область, чтобы лично оценить последствия пожаров в национальном парке «Дилижан». Он предупредил о возможной угрозе появления диких животных вблизи жилых зон.
«Помимо необходимости строго соблюдать противопожарные правила, мы сталкиваемся с серьёзной проблемой: в результате лесных пожаров множество диких животных покинули свои естественные места обитания и могут оказаться рядом с населёнными пунктами», — отметил Матевосян.
Министр призвал граждан незамедлительно обращаться в соответствующие службы в случае появления животных, чтобы обеспечить безопасность как людей, так и самих животных.
Вместе с представителями Экопатрульной службы, Спасательной службы МВД и местных властей он ознакомился с ситуацией и попытался оценить ущерб, нанесённый окружающей среде.
Матевосян поблагодарил всех участников тушения пожаров за ответственную и преданную работу, призвал быть более бдительными, следить за соблюдением противопожарных норм и строго реагировать на их нарушение.
Руководителям особо охраняемых природных территорий министр поручил усилить просветительскую работу среди населения для повышения эффективности профилактических мер.
Он также посетил оперативный штаб, созданный для координации противопожарных действий, и заверил, что выявленные проблемы будут решены в кратчайшие сроки.
По данным МВД, благодаря масштабным действиям были полностью ликвидированы очаги пожаров в травяных и растительных зонах областей Гегаркуник, Тавуш, Лори, Ширак, Котайк, Арагацотн и Сюник.