28 Նոյեմբեր 2025 - 11:55 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Ալբանիայի վարչապետ Էդի Ռամային՝ Անկախության ազգային տոնի առթիվ՝ իր բարեմաղթանքներն ուղղելով ինչպես նրան, այնպես էլ ալբանացի ժողովրդին։
Նա նշել է, որ ՀՀ-ն կարևորում է Ալբանիայի հետ համագործակցության զարգացումը։
«Շնորհավորում եմ Ձեզ և Ալբանիայի ժողովրդին ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա առիթով։ Գոհունակությամբ եմ հիշում այս տարի Տիրանայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի 6-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում կայացած մեր հանդիպումը, որը հիանալի հնարավորություն էր քննարկելու Հայաստանի և Ալբանիայի միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Լիահույս եմ, որ հնարավորություն կունենամ նույն ջերմությամբ հյուրընկալելու Ձեզ Երևանում կայանալիք ԵՔՀ 8-րդ գագաթնաժողովին։
Հայաստանի Հանրապետությունը կարևորում է Ալբանիայի Հանրապետության հետ համագործակցության զարգացումը թե՛ երկկողմ և թե՛ բազմակողմ հարթակներում՝ հիմնված ընդհանուր արժեքների ու փոխադարձ վստահության վրա:
Մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն և նորանոր հաջողություններ, իսկ Ալբանիայի ժողովրդին՝ բարօրություն և երջանկություն»,–ասվում է ուղերձում։

28 Ноябрь 2025 - 12:35 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян направил поздравление премьер-министру Албании Эди Раме по случаю национального праздника — Дня независимости, передав теплые пожелания ему лично и всему албанскому народу.
Он подчеркнул, что Армения заинтересована в дальнейшем развитии сотрудничества с Албанией.
«Поздравляю Вас и народ Албании с национальным праздником — Днем независимости. С удовлетворением вспоминаю нашу встречу в Тиране в рамках 6-го саммита Европейского политического сообщества, которая стала отличной возможностью обсудить широкий круг вопросов, касающихся углубления сотрудничества между Арменией и Албанией в различных сферах. Надеюсь, вскоре с таким же радушием смогу принять Вас в Ереване на 8-м саммите ЕПС.
Республика Армения придает важное значение развитию сотрудничества с Республикой Албания как на двусторонней, так и на многосторонней основе — на основе общих ценностей и взаимного доверия.
Желаю Вам крепкого здоровья и новых успехов, а народу Албании — благополучия и счастья», — говорится в послании.