AntiFake լրատվամիջոցի խմբագրության անդամները, ինչպես նաև այդ հարթակում հրապարակվող «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակ Նարեկ Սամսոնյանի կինը՝ Լուսինե Առաքելյանը, բողոքի ակցիա են անցկացրել ԱՄՆ դեսպանատան մոտ:
«Հանրային ճնշումը կարող է աշխատել, ինչը լավագույն կերպով տեսանք Լիդյա Մանթաշյանի դեպքում։ Մենք շարունակելու ենք մեր բողոքի ակցիաները»,-ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է AntiFake-ի խմբագիր Աստղիկ Մաթևոսյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա մանրամասնել է, որ այցի նպատակն է՝ ԱՄՆ դեսպանին փոխանցել Նարեկ Սամսոնյանի կնոջ՝ Լուսինե Առաքելյանի ուղերձը, որը վերաբերում է նրա նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդմանը։
«Մի քանի օր առաջ նա ուղերձ է հղել ԱՄՆ դեսպանին, բայց որևէ արձագանք չկա։ Մեր խնդիրն է՝ այն առձեռն փոխանցել դեսպանին, որպեսզի վաղը, մյուս օրը չկարողանան ասել, որ տեղեկացված չեն եղել»,-ասել է Մաթևոսյանը։
Բացի ուղերձից, AntiFake-ի խմբագրակազմը պատրաստել է նամակ, որտեղ ներառված են փաստեր այն մասին, թե ինչպես է սկսվել գործը՝ իրավապահների գործողություններից մինչև խմբագրություն ներխուժելն ու տեխնիկայի առգրավումը։
Նոյեմբերի 13-ի վաղ առավոտյան, ԱԱԾ դիմակավորված ծառայողները ներխուժել են Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի բնակարաններ, իրականացրել խուզարկություններ և նրանց ձերբակալել։ Դատարանը նրանց նկատմամբ ընտրել է երկամսյա կալանք։ Բացի նրանց բնակարաններից, խուզարկություն է իրականացվել նաև «Անտիֆեյք»-ի խմբագրությունում, որտեղից առգրավվել է ամբողջ տեխնիկան, իսկ երկու լրագրողներ նույնպես բերման են ենթարկվել։ Իրավապաշտպաններ և փաստաբաններ պնդում են, որ այս ամենի նպատակն է լռեցնել իշխանության քննադատողներին և ԶԼՄ-ներին։

28 Ноябрь 2025 - 12:36 AMT
У посольства США в Ереване прошла акция протеста, организованная сотрудниками медиа-платформы AntiFake и женой одного из авторов подкаста «Имнемними» Нарека Самсоняна — Лусине Аракелян.
«Пример Лидии Манташян показал, что общественное давление может быть эффективным. Мы продолжим наши акции», — заявила на месте редактор AntiFake Астхик Матевосян, сообщает «Panorama.am ».
Она уточнила, что целью визита было вручение американскому послу обращения от Лусине Аракелян, касающегося политического преследования её мужа.
«Несколько дней назад она направила письмо в посольство, но до сих пор не получила ответа. Наша задача — передать его лично, чтобы потом не могли сказать, что не были осведомлены», — добавила Матевосян.
Помимо письма, редакция AntiFake подготовила обращение с изложением фактов начала уголовного дела, начиная с действий правоохранительных органов, обыска в редакции и изъятия техники.
Утром 13 ноября сотрудники СНБ в масках провели обыски в домах Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна, после чего оба были задержаны. Суд избрал им двухмесячный арест. Обыскам подверглась и редакция AntiFake, откуда была изъята вся техника, а также были задержаны двое журналистов. Правозащитники и адвокаты утверждают, что действия властей направлены на подавление критических СМИ и независимых голосов.