FlyOne Armenia ավիաընկերությունը երեք Airbus A320 ինքնաթիռ է գնել սեփականության իրավունքով՝ համագործակցելով Avia Solutions Group ընկերության հետ, հայտնել է ընկերության մամուլի ծառայությունը։
Ներդրման շուկայական արժեքը գերազանցում է 70 միլիոն դոլարը։
Նշվում է, որ այս ձեռքբերումը 2026 թվականի ամառային թռիչքային շրջանում FlyOne Armenia-ին հնարավորություն է տալիս ավելացնելու ինչպես ուղղությունները, այնպես էլ գործող չվերթերի հաճախականությունները։
Գործարքի շրջանակում Հայաստան են այցելել Avia Solutions Group, FL Technics և ABL Corporation ընկերությունների հիմնադիրները։ Նրանք հանդիպել են FlyOne Armenia–ի ղեկավարների և հիմնադիրների հետ՝ քննարկելով համատեղ ծրագրերը և համագործակցության ընդլայնման հնարավորությունները։
SIL Capital ընկերության հիմնադիր և FlyOne Armenia-ի բաժնետեր Էդուարդ Սուքիասյանը կարևորել է այս գործարքը՝ այն որակելով ռազմավարական ինչպես ավիաընկերության, այնպես էլ երկրի ավիացիոն ոլորտի համար։
Avia Solutions Group–ի հիմնադիր Գեդիմինաս Ժեմելիսը վստահություն է հայտնել, որ համագործակցությունը կունենա շարունակական և ամուր բնույթ։ ABL Corporation-ի հիմնադիր Ալի Բեն Լմադանին իր հերթին նշել է, որ ընկերությունն ունի 124 օդանավ, որոնք տրամադրվում են վարձակալությամբ, և շեշտել, որ մեծ ակնկալիքներով սպասում են համագործակցությանը FlyOne Armenia-ի հետ։
FlyOne Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Արամ Խաչատրյանը հայտնել է, որ այս համալրումով ընկերության սեփական ինքնաթիռների թիվը հասել է ութի։
FL Technics միջազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Արիֆ Ալամերին ասել է․ «FlyOne Armenia-ն այն ավիաընկերություններից է, որի հետ համագործակցության երկարամյա փորձ ունենք։ Այժմ քննարկում ենք Հայաստանում ներկայություն ունենալու հնարավորությունը՝ տեխնիկական սպասարկման բազմաթիվ ուղղություններ ներառելով»։

Авиакомпания FlyOne Armenia приобрела три самолета Airbus A320 в полную собственность в сотрудничестве с компанией Avia Solutions Group, сообщает пресс-служба авиаперевозчика.
Рыночная стоимость сделки превысила $70 миллионов.
Сделка позволит компании увеличить количество направлений и частоту рейсов в рамках летнего сезона 2026 года.
В рамках сделки в Армению прибыли основатели компаний Avia Solutions Group, FL Technics и ABL Corporation. Они провели встречи с руководством и основателями FlyOne Armenia, обсудив совместные проекты и перспективы расширения сотрудничества.
Учредитель SIL Capital и акционер FlyOne Armenia Эдуард Сукиасян назвал приобретение стратегическим шагом как для компании, так и для армянской авиационной отрасли.
Основатель Avia Solutions Group Гедиминас Жемелис выразил уверенность в долговременном и устойчивом партнерстве. В свою очередь, основатель ABL Corporation Али Бен Лмадани сообщил, что компания владеет 124 самолетами, сдаваемыми в аренду, и отметил высокие ожидания от сотрудничества с FlyOne Armenia.
Генеральный директор FlyOne Armenia Арам Хачатрян сообщил, что после сделки общее количество принадлежащих авиакомпании самолетов достигло восьми.
Гендиректор международной компании FL Technics Ариф Аламери добавил: «FlyOne Armenia — один из наших давних партнёров. Мы обсуждаем возможность присутствия в Армении, включая широкий спектр технического обслуживания».