29 Նոյեմբեր 2025 - 07:02 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարությունում՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանին առընթեր երեխաների իրավունքների պաշտպանության հարցերով հասարակական խորհրդի անդամների մասնակցությամբ հանդիպմանն ասել է, որ պետությունը պետք է ուժեղացնի մարդուն, մարդը պետք է ուժեղացնի պետությանը։
Նա հավելել է, որ մարդուն ուժեղացնելու միայն մի ձև կա՝ կրթություն։
«Պետություն–քաղաքացի հարաբերությունն, իմ պատկերացմամբ, հետևյալն է․ պետությունը պետք է ուժեղացնի մարդուն, մարդը պետք է ուժեղացնի պետությանը։ Հարց է ծագում, իսկ ինչպե՞ս պետք է պետությունն ուժեղացնի մարդուն․ դրա համար կա երեք գործիք․ առաջինը՝ կրթությունն է, երկրորդը՝ կրթությունն է, երրորդը՝ կրթությունն է։ Այսինքն, ես համոզված եմ, որ մարդուն ուժեղացնելու միայն մի ձև կա՝ կրթություն»։
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը ներկայացրել է խորհրդի գործունեության շրջանակում իրականացված աշխատանքները, որոնք միտված են երեխաների իրավունքների պաշտպանության ոլորտում առկա խնդիրների բացահայտմանն ու դրանց լուծման ուղիների ձևավորմանը։ Նա շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին հանդիպման հնարավորության համար՝ վստահություն հայտնելով, որ բարձրացված հարցերը քննարկման առարկա կդառնան, ինչը կնպաստի դրանց արդյունավետ լուծմանը։
Այնուհետև վարչապետ Փաշինյանը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների կողմից բարձրացված տարբեր հարցերին։ Դրանք վերաբերել են ինչպես երեխաների իրավունքների պաշտպանությանը, այնպես էլ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար պայմանների հասանելիությանը։
Վարչապետը հավելել է, որ այսօրվա հանդիպմանը հնչեցված բազմաթիվ խնդիրների լուծման հիմքում նույնպես կրթությունն է, և հենց այդ մոտեցումից են բխում «300 դպրոց, 500 մանկապարտեզ» և «Ակադեմիական քաղաք» ծրագրերը։
«Այսօրվա շատ խնդիրներ մենք պետք է լուծենք մանկապարտեզ և դպրոց կառուցելով։ Այսօրվա մեր բոլոր խնդիրների լուծումը ես տեսնում եմ կրթության ոլորտում ներդրում անելու մեջ»,– շեշտել է երկրի ղեկավարը։

Премьер-министр Армении Никол Пашинян на совещании в правительстве с участием членов Общественного совета по вопросам защиты прав ребёнка при Омбудсмене заявил, что государство должно усиливать человека, а человек — укреплять государство.
«По моему представлению, отношения между государством и гражданином таковы: государство должно усиливать человека, а человек — усиливать государство. И как же государство может это сделать? У него есть три инструмента: образование, образование и ещё раз образование», — отметил он, подчеркнув, что, по его мнению, единственный способ усилить человека — это образование.
Защитник прав человека Анаит Манасян представила результаты работы совета, направленной на выявление и решение проблем в сфере прав ребёнка. Она поблагодарила премьер-министра за встречу и выразила уверенность, что поднятые вопросы будут рассмотрены и найдут решение.
Пашинян ответил на различные вопросы участников, касающиеся как защиты прав детей, так и доступной среды для лиц с инвалидностью.
Премьер подчеркнул, что в основе решений многих затронутых на встрече проблем также лежит образование. В этой связи он напомнил о двух правительственных инициативах: программах «300 школ, 500 детских садов» и «Академический город».
«Многие из сегодняшних проблем мы должны решать, строя детсады и школы. Я вижу решение всех наших проблем в инвестициях в сферу образования», — заявил премьер-министр.