13 June 2009 - 17:34 AMT
Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել «Հնագույն պետական կազմավորումները Հայկական լեռնաշխարհում» թեմայով քննարկումը: Քննարկման նախաձեռնողն է «Ծիրանի» հասարակական կազմակերպությունը:
«Հնագույն պետական կազմավորումները Հայկական լեռնաշխարհում» թեմայով զեկույցը ներկայացրեց ԳԱԱ հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանը:
Վերջին 10-15 տարիներին Հայաստանի տարածքում (հիմնականում հյուսիսային շրջաններում) հնագիտական պեղումների արդյունքում հարուստ նյութ է հավաքվել Հայկական լեռնաշխարհի հնագույն պետական կազմավորումների մասին: Միայն Շիրակի մարզում հայտնաբերվել է 1200 դամբարան:
Ըստ ՀՀ ազգագրության եւ հնագիտության ինստիտուտի տնօրեն Պավել Ավետիսյանի, գտածոների թվում քիչ չեն բրոնզե արձանիկներով զարդարված կառքերով, զինվորական սայլակներով ու այլ իրերով դամբարանները, որոնք վկայում են այն մասին, որ հայտնաբերվել են ազնվատոհմ ընտանիքների դամբարաններ:
«Հիմնական խնդիրը, որի հետ բախվում են Հայաստանի հնագետները, գտածոների տարածքների պաշտպանության համակարգի բացակայությունն է: Պատմական արժեք ներկայացնող բազում տարածքներ վերածվում են շինհրապարակների կամ քարհանքերի: Բոլոր հայտնաբերված հնագիտական օբյեկտներն ոչնչացման սպառնալիքի տակ են` պահպանության բացակայության պատճառով»,-ասել է Պավել Ավետիսյանը:
Հնագետը հավելել է նաեւ, որ վերջին 2-3 տարում, պետությունը սկսել է ֆինանսներ հատկացնել ՀՀ տարածքում հնագիտական պեղումների համար, որի շնորհիվ տարեկան շուրջ 20 հնագիտական ուսումնասիրություն է անցկացվում:

13 Июнь 2009 - 17:34 AMT
Сегодня в Ереване стоялось обсуждение на тему “Древнейшие государственные образования на Армянском нагорье”. Инициатором обсуждения является общественная организация “Цирани”.
Доклад на тему “Древнейшие государственные образования в Армянском нагорье ” представил директор института археологии НАН Павел Аветисян.
За последние 10-15 лет в результате археологических раскопок на территории Армении (в основном в северных районах страны), был собран богатый материал, свидетельствующий о древнейших государственных образованиях на Армянском нагорье. Только на территории ширакской области было обнаружено 1200 гробниц различной величины.
По словам директора института археологии и этнографии РА Певела Аветисяна, среди находок было обнаружено немало усыпальниц с множеством карет богато украшенных бронзовыми статуэтками, военных повозок и прочих вещей, свидетельствующих о том, что найдены усыпальницы аристократических семей.
«Основная проблема, с которой сталкиваются археологи Армении, состоит в отсутствии системы охраны территорий находок. Многие территории, представляющие собой историческую ценность, превращаются в строительные площадки или каменоломни. Все найденные археологические объекты подвержены угрозе исчезновения из-за отсутствия охраны», – на лекции посвященной проведенным работам сказал Певел Аветисян.
Археолог также добавил, что в течение последних 2-3 лет государство стало выделять финансы на проведение раскопок на территории Армении, благодаря чему в год производятся около 20 археологических изучений.