Հայաստանի ավագ դպրոցների 600 ուսուցիչներ կմասնակցեն որակավորման բարձրացման դասընթացներին: Առաջին փուլը, որին կմասնակցեն 300 ուսուցիչներ երկրի տարբեր շրջաններից, այսօր մեկնարկել է Խ.Աբովյանի անվան պետական մանկավարժական համալսարանում:
Հայաստանի ավագ դպրոցների որակավորման բարձրացման դասընթացները կազմակերպվել են մաթեմատիկայի, ֆիզիկայի, քիմիայի, կենսաբանության, աշխարհագրության, պատմության, ինֆորմատիկայի ու հայոց լեզվի մասնագետների համար:
Դասընթացները մեկնարկել են ուսուցիչների որակավորման բարձրացմանը նվիրված խորհրդաժողովից, որին մասնակցել է ՀՀ կրթության ու գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Ողջունելով մասնկիցներին` Աշոտյանը ասել է. «Բարձր որակավորում ունեցող ուսուցիչների բարեխիղճ աշխատանքը կարող է հիմք հանդիսանալ մեր երկրի հաջողության ու զարգացման համար: Դրանով է բացատրվում ավագ դպրոցների ուսուցիչների որակավորման բարձրացման կարեւորությունը»:
Խորհրդաժողովի երկրորդ փուլը կանցնի հուլիսի 6-21-ը:
«8 առարկաների մասնագետները կբաժանվեն 120 խմբերի եւ տեսական աշխատանքներից բացի, կկատարեն նաեւ գործնական աշխատանքներ, յուրաքանչյուր 15 դասաժամը մեկ թեստավորում անցնելով 20-միավորանոց համակարգով: 8 միավոր չհավաքած մասնակիցները կկարողանան երկրորդ անգամ մասնակցել թեստավորման»,-ասել է դասընթացների համակարգող Կարո Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով, այս դասընթացները վարում են երկրի լավագուն մասնագետները, դասագրքերի հեղինակները, պրոֆեսորներ, ակադեմիկոսներ:

В Армении 600 преподавателей старших школ пройдут курсы повышения квалификации. Первый этап, в котором будут участвовать 300 учителей из различных регионов страны, стартовал сегодня в Государственном педагогическом университете имени Х. Абовяна.
Курсы по повышению квалификации учителей старших школ организованы для специалистов по математике, физике, химии, биологии, географии, истории, информатике и армянскому языку.
Проведение курсов началось с посвященной повышению квалификации учителей конференции, в которой принял участие министр образования и науки Армении Армен Ашотян.
Приветствуя участников конференции, министр образования и науки Армении подчеркнул: “Добросовестная работа высококвалифицированных учителей во многом может определить успехи и развитие нашей страны. Именно этим и объясняется важность курсов по повышению квалификации учителей старших школ Армении”.
Второй этап конференции пройдет с 6 по 21 июля.
“Специалисты по 8 предметам будут разделены на 120 групп и кроме теоретических работ выполнят и практические задания, через каждые 15 часов проходя тестирование по 20 бальной системе. Участники, не набравшие 8 баллов, получат возможность пройти тестирование вторично”,- сказал куратор курсов Каро Варданян.
По его словам, курсы по повышению квалификации учителей старшей школы ведут лучшие специалисты страны, авторы учебников, профессора, академики.