ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի շտաբակենտրոնում ընտրական հանձնաժողովը, որը կազմված է գրքային աշխարհի երեք խոշորագույն պրոֆեսիոնալ ասոցիացիաների եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ներկայացուցիչներից, հայտարարել է Բուենոս-Այրես քաղաքը (Արգենտինա) 2001-ի Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաք:
Բուենոս-Այրեսը 11-րդ քաղաքն է դարձել, որը հայտարարվել է Գրքի համաշխահային մայրաքաղաքը: Մինչեւ Բուենոս-Այրեսը, այդ կոչմանն արժանացել են Մադրիդը (2001), Ալեքսանդրիան (2002), Նյու-Դելին (2003), Անտվերպենը (2004), Մոնրեալը (2005), Բոգոտան (2007), Ամստերդամը (2008), Բեյրութը (2009) եւ Լյուբլյանան (2010):
Ինչպես հաղորդվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հաղորդագրությունում, Բուենոս-Այրեսն ընտրվել է ի նշան նրա կողմից առաջարկված միջոցառումների ծրագրի որակի, բազմազանության եւ ընդհանուր կողմնորոշման: Ժյուրի գոհացել է նրանով, որ յոթ թեկնածուների շարքում պատվավոր կոչման են արժանացել Սահարայից հարավ ընկած երկու աֆրիկյան քաղաքներ` Լագոսը եւ Պորտո Նովոն: Նա ցանկություն է հայտնել, որ այս տարածաշրջանում գրականությունը եւ գրքային գործը շարունակեն զարգանալ:
Ամեն տարի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն եւ երեք միջազգային կազմակերպություններ` Հրատարակիչների միջազգային միությունը (ՀՄՄ), Գրավաճառների միջազգային ֆեդերացիան (ԳՄՖ) եւ Գրադարանային ասոցիացիաների եւ հաստատությունների միջազգային ֆեդերացիան (ԳԱՀՄՖ), Գրքի համաշխարհային մայրաքաղաքն ընտրելու համար ընտրություն են կատարում: Որոշումն ուժի մեջ է մտնում ապրիլի 23-ին` Գրքի համաշխարհային օրը եւ հեղինակային իրավունքները եւ կոչումը հաղթողին են պատկանում մեկ տարվա ընթացքում:

В штаб-квартире ЮНЕСКО отборочный комитет, состоящий из представителей трех крупнейших профессиональных ассоциаций книжного мира и ЮНЕСКО, объявил город Буэнос-Айрес (Аргентина) Всемирной столицей книги 2011 года.
Буэнос-Айрес стал одиннадцатым городом, объявленным Всемирной столицей книги. До него это звание присваивалось Мадриду (2001), Александрии (2002), Нью-Дели (2003), Антверпен (2004), Монреалю (2005), Турину (2006), Боготе (2007), Амстердаму (2008), Бейруту (2009) и Любляне (2010).
Как говорится в сообщении ЮНЕСКО, Буэнос-Айрес был отобран в знак признания качества, многообразия и общей ориентации предложенной им программы мероприятий. Жюри выразило удовлетворение тем, что среди семи кандидатов на почётное звание были два африканских города, расположенных к югу от Сахары – Лагос и Порто Ново. Оно выразило пожелание, чтобы в этом регионе литература и книжное дело продолжали успешно развиваться.
Ежегодно ЮНЕСКО и три международные организации – Международный союз издателей (МСИ), Международная федерация книготорговцев (МФК) и Международная федерация библиотечных ассоциаций и учреждений (МФБАУ) – проводят отбор городов на звание Всемирной столицы книги. Решение вступает в силу 23 апреля – во Всемирный день книги и авторского права, и звание сохраняется за победителем в течение одного года.