16 Հունիս 2009 - 10:25 AMT
Հունիսի 20-ին Երեւան է ժամանում լեգենդար ռոք-երաժիշտ եւ «Կիլիկիայի» մեծագույն բարեկամ Անդրեյ Մակարեւիչը, ով ստեղծագործական հանդիպում եւ մամլո ասուլիս կանցկացնի Կիլիկիա նավի տախտակամածի վրա` ի նշան աջակցության առագաստանավի պահպանմանն ուղղորդված ջանքերին:
«Մի քանի տարի անց մենք կարող ենք անվերադարձ կորցնել «Կիլիկիա» նավը: Նավի ստեղծողները, «Այաս» ակումբի անդամները, մեր ընկերներն ու համախոհները եւ բոլոր նրանք, ովքեր անտարբեր չեն մեր մշակութային եւ պատմական ժառանգության ճակատագրի հանդեպ, այս օրերին կիրառում են բոլոր հնարավոր միջոցները` մեր սերունդների համար այդ նավը պահպանելու նպատակով», – PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է նավի նավապետ Կարեն Բալայանը:
Արդեն երրորդ տարին է «Կիլիկիա» առասպելական առագաստանավը կանգնած է բաց երկնքի տակ` սպասելով ծովային թանգարանի կազմակերպման հարցի լուծմանը: Միջնադարյան տեխնոլոգիաներով կառուցված նավը մշտական խնամքի եւ հետագա գոյության համար համապատասխան պայմանների տրամադրման կարիք ունի:
Միջնադարյան հայկական «Կիլիկիա» առեւտրական նավը, որը կառուցվել է հին գծագրերով «Այաս» ծովային հետազոտությունների ակումբի կողմից, առագաստի ներքո նավարկել է Եվրոպայի շուրջ` այցելելով 25 երկրի 62 նավահանգիստ: 11 տարի, չնայած դժվարությունների, կառուցել են այդ նավը, որը դարձել է մեր ժողովրդի ոգու ուժի եւ միասնականության խորհրդանիշը: Նավարկության երկու տարվա ընթացքում տարբեր երկրներում մեծ քանակությամբ մարդիկ տեղեկացան հայկական ծովագնացության վառ պատմությանը` պատշաճը հատուցելով «հայ նավաստիների ժամանակակից սխրանքին»: Հայաստանը ողջ աշխարհին ներկայացավ եւս մեկ գրավիչ կողմով:

16 Июнь 2009 - 10:25 AMT
20-го июня в Ереван приезжает легендарный рок-музыкант и большой друг «Киликии» Андрей Макаревич, который проведет творческую встречу и пресс-конференцию у борта «Киликии», в знак поддержки усилий по сохранению парусника.
“Через несколько лет мы можем безвозвратно потерять судно «Киликия». Создатели судна, члены клуба «Айас», наши друзья и единомышленники и все те, кому небезразлична судьба нашего культурного и исторического наследия, предпринимают в эти дни все возможное, дабы сохранить корабль для наших потомков”, – корреспонденту PanARMENIAN.Net сказал капитан судна “Киликия” Карен Балаян.
Уже третий год легендарный парусник “ Киликия” стоит под открытым небом в ожидании решения вопроса об организации морского музея. Построенное по средневековым технологиям, судно нуждается в постоянном уходе и предоставлении соответствующих условий для дальнейшего существования.
Средневековое армянское торговое судно «Киликия», построенное по древним чертежам Клубом Морских исследований «Айас», прошло под парусом вокруг Европы, посетив 62 порта в 25 странах. 11 лет, невзирая на трудности, строили этот корабль, ставший символом силы духа и единения нашего народа. За два года плавания великое множество людей в разных странах узнали о яркой истории армянского мореплавания, воздав должное «современному подвигу армянских моряков». Армения была представлена всему миру с еще одной привлекательной стороны.