17 Հունիս 2009 - 10:12 AMT
«ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Կարեն Կարապետյանն իր խորին ցավակցությունն է հայտնել հունիսի 16-ին Հրազդանի ՋԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկում դժբախտ պատահարի զոհ դարձած չինացի մասնագետների մահվան կապակցությամբ:
«ՀայՌուսգազարդ» ընկերության եւ անձամբ իր անունից Կ. Կարապետյանը ցավակցել է Հայաստանի Հանրապետությունում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Ցզյուին Խունին` խնդրելով անկեղծ վշտակցության եւ զորակցության խոսքեր փոխանցել զոհվածների հարազատներին ու մտերիմներին:
Նախօրեին Հրազդանի ՋԷԿ-ում ընթացող վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ հինգերորդ էներգաբլոկի աշտարակում զոհվել են չորս չինացի մասնագետներ: Ողբերգության պատճառը, ըստ ՀՀ ԱԻՆ եղել է տեխնիկայի անվտանգության կանոնների խախտումը:
Չորեքշաբթի Հայաստանի հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը «Հրազդան-5« էլեկտրակայանի կառուցման արտոնագիր է տրամադրել «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին: Էներգաբլոկի շահագործումը թույլ կտա «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ին զգալի ներկայություն ապահովել հայկական շուկայում եւ հնարավորություն կտա ավելացնել էլեկտրաէներգիայի առաքումները հարեւան երկրներ:

Председатель правления-генеральный директор ЗАО “АрмРосгазпром” Карен Карапетян выразил глубокие соболезнования в связи гибелью китайских специалистов 16 июня во время строительных работ на 5-ом энергоблоке Разданской ТЭС.
От имени компании «АрмРосгазпром» и лично от себя К.Карапетян выразил соболезнования послу Китайской Народной Республики в Республике Армения господину Цзюин Хуну и попросил передать слова искреннего сочувствия и поддержки родным и близким погибших.
Во время строительных работ на Разданской ТЭС накануне во время ремонтных работ на вышке пятого энергоблока погибли четыре китайских специалиста. Причиной трагедии, по версии МЧС Армении, стало нарушение техники безопасности.
Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении предоставила в среду лицензию ЗАО «АрмРосгазпром» на строительство электростанции «Раздан-5» по выработке электроэнергии в городе Раздан Котайкской области Армении. После ввода энергоблока в эксплуатацию ЗАО “АрмРосгазпром” обеспечит значительную долю на армянском рынке электрогенерации и получит возможность увеличения поставок электроэнергии в соседние страны.