17 Հունիս 2009 - 16:29 AMT
Հունիսի 23-ին Օդեսայի Բլեշչունովի անվան անձնական հավաքածուների թանգարանում կբացվի «Քո նկարը դա խրախճանք է» գեղանկարչական ցուցահանդեսը` նվիրված Վահան Անանյանի հիշատակին: Ցուցադրության մեջ ներկայացվել են նկարչի ստեղծագործության տարբեր շրջանների աշխատանքներ, որ գտնվում են մասնավոր հավաքածուներում:
«Վահան Անանյանի ստեղծագործությունն անհնար է նկարագրել, հավատարիմ մնալով որոշակի ավանդական միտումներին, այն գտնվում է իր ժամանակի միտումներից դուրս: Վահանը այն նկարիչների շարքին է պատկանում, որոնք ավանդույթ են ստեղծում: Նրանք, ներառելով իրենց նախորդ ժամանակի հոգեւոր ու գեղարվետսական փորձը, ներկայացնում են այն միայն իրենց հատուկ արտահայտչական ձեւով, տանում են իրենց ետեւից»,-գնահատելով նկարչի ստեղծագործությունը, ասել է մշակութաբան Լիանա Կրիշնեւսկայան, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:
Վահան Անանյանը ծնվել է 1959թ. հունիսի 22-ին: Իր պրոֆեսիոնալ ուղին սկսել է հայտնի հայ քանդակագործ Սերգեյ Ստեփանյանի արվեստանոցում: 18 տարեկանում տեղի ունեցավ Վահանի առաջին անհատական ցուցահանդեսը Երեւանում: Դրան հաջորդեցին եւս երկու ցուցահանդես: 1980-87թթ Վ.Անանյանը մասնակցել է բազմաթիվ ցուցահանդեսների Մոսկվայում, Սանքտ Պետերբուրգում, Օդեսայում, Տալլինում, մշակելով իր տեխնիկան ու վարպետությունը: Այդ աշխատանքի արդյունքում նա երեք անհատական ցուցահանդես ունեցավ Տալլինում: Նրա աշխատանքերն ընդգրկված են Շվեդիայի, Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Ֆինլանդիայի, Նորվեգիայի, Դանիայի, Հոլանդիայի, Կանադայի, ԱՄՆ-ի, Ավստրալիայի, Ճապոնիայի մասնավոր հավաքածուներում:
Օդեսան երկրորդ հայրենիքը դարձավ գեղանկարչի համար: 1996թ. այստեղ տեղի ունեցավ Անանյանի առաջին անհատական ցուցահանդեսն, այնուհետեւ հաջորդեցին 1998,1999, 2002 եւ 2006թթ. ցուցահանդեսները: 2002թ. ցուցահանդեսն ընդգրկվեց «Օդեսայի ոսկե ալմանախում», որտեղ ներառվել էին Հարավային Պալմիրայի լավագույն ներկայացուցիչները: 2005 թվականին նկարիչը դարձավ Ֆլորենցիայում ժամանակակից արվեստի 5-րդ բիենալեի մասնակիցը:

17 Июнь 2009 - 16:29 AMT
23 июня в Одессе в зале Музея личных коллекций им. А. В. Блещунова откроется выставка живописи «Твоя картина – это пир», которая организована в память о Вагане Ананяне и приурочена к его пятидесятилетию. В экспозиции представлены работы, находящиеся в частных коллекциях и представляющие разные периоды творчества художника.
«Творчество Вагана Ананяна невозможно описать, пользуясь конкретикой определенной традиции, оно находится вне тенденций его времени. Ваган стоит в ряду тех художников, которые определяют традицию, они, вобрав предшествующий им духовный и художественный опыт, в присущей только им манере выражения, ведут за собой», оценивая творчество художника, сказала культуролог Лиана Кришевская, сообщает Analitika.at.ua.
Ваган Ананян родился 22 июня 1959 года в Ереване. Свой профессиональный путь начал в мастерской известного армянского скульптора Сергея Степаняна (1972-1976 гг.). В восемнадцать лет у Вагана состоялась первая персональная выставка в Ереване. За ней последовали еще две выставки, представившие его уже как сложившегося мастера. С 1980 по 1987 Ваган Ананян участвовал в многочисленных совместных салонных выставках в Москве, Санкт-Петербурге, Одессе, Таллинне, оттачивая технику и мастерство. Результатом этой работы стали три персональных выставки в Таллинне, и заявившие о мастере, выработавшем свою, лишь ему свойственную манеру живописи, завораживающую и привлекающую своей глубиной и колоризмом. Его работы украшают частные коллекции Швеции, Германии, Франции, Италии, Финляндии, Норвегии, Дании, Голландии, Канады, США, Австралии, Японии.
Одесса для живописца стала второй родиной. В 1996 году здесь состоялась первая персональная выставка Ананяна, за ней последовали выставки в 1998, 1999, 2002, 2004, и 2006 годах. Выставка 2002 года включена в “Золотой альманах Одессы”, в который вошли лучшие представители Южной Пальмиры. В 2005 художник стал участником 5-й Биеннале Современного искусства во Флоренции.