Հունիսի 17-ին Երեւանում կայացել է պայքար երաշտի դեմ թեմայով քննարկումը: Քննարկումը նվիրված էր երաշտի դեմ պայքարի միջազգային օրվան:
Միջոցառման կազմակերպիչներն են գյուղատնտեսությանն աջակցող «Կանաչ արահետ» հասարակական կազմակերպությունն ու «Օրուս» կենտրոնը:
«Կանաչ արահետը» ներկայացրել է «Հարավային Կովկասի տարածքում աղքատության դեմ պայքարի ու հողերի քայքայման կասեցմանն ուղղված կայուն կառավարում» նոր նախագիծը, որն իրականացվում է REC Caucasus-ի եւ CENN-ի հետ համատեղ, ԵՄ-ի ֆինանսական աջակցությամբ:
Միջոցառման ընթացքում փորձագետները քննարկել են երաշտի դեմ պայքարի բնապահպանական ու տնտեսական կարեւորությունը, ինչպես նաեւ ներկայացրել են իրականացված աշխատանքները, որ վերաբերում են հողերի քայքայման գործընթացի դինամիկային Խրամի-Դեբեդ եւ Ալազանի-Իորի գետերի ավազանում:

17-го июня в Ереване прошло обсуждение на тему борьба с засухой. Обсуждение было приурочено к Международному дню борьбы с засухой.
Организаторами мероприятия являются общественная организация по поддержке сельского хозяйства “Зеленная тропа” и центр “Орус”.
“Зеленная тропа” представила новый проект “Стойкое правление земельных ресурсов в направлении уменьшения деградации и по борьбе против бедности на территории Южного Кавказа”, который осуществляется совместно с REC Caucasus и CENN при финансовой поддержке ЕС.
В ходе мероприятия эксперты обсудили экологическую и экономическую важность борьбы с засухой, а также представили осуществляемые работы, касающиеся анализа динамики процесса деградации земель в бассейне рек Храми – Дебед и Алазани – Иори.