«Երեկվանից Հայաստանի տարածքում արձանագրվել է 11 ցնցում, վերջին ցնցումը արձանագրվել է այսօր առավոտյան ժամը 08:44-ին, երբ տատանումների հաճախականությունը կազմել է 0,8, որը Ռիխտերի սանդղակով 1 բալ է, որը վկայում է այն մասին, որ ցնցումների ուժը թուլանում է, եւ խուճապի համար առիթներ չկան»,- այսօր մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային կենտրոնի տնօրենի տեղակալ Հրաչյա Պետրոսյանը:
«Չտեղեկացված մարդիկ միշտ խիզախ են իրենց դատողություններում: Երեկ քաղաքում լուրեր են տարածվել այն մասին, որ եւս մի երկրաշարժ տեղի է ունենալու սկզբից Երեւանում, հետո Աբովյան քաղաքի մոտ, եւ 2 «անհաջող» փորձերից հետո պարզվեց, որ Արամաս գյուղի մոտ: Խոսվում էր նաեւ երկրաշարժի «ստույգ ժամի» մասին»,- հայտարարել է նա:
«Ավերիչ երկրաշարժ Երեւանում վերջին անգամ գրանցվել է 1679-ին, որի ուժը կազմել է 10 բալ: Երեւանը սեյսմիկ գոտի չէ, մայրաքաղաքին ամենամոտ սեյսմիկ գոտին Փարաքար գյուղն է»,- հայտարարել է Պետրոսյանը, նշելով, որ ամենաուժեղ ցնցումները (մոտ 6 բալ) Երեւանում գրացվել են 1979-ին:
Հրաչյա Պետրոսյանը նաեւ ավելացրել է, որ ՍՊԱԿ-ում գործում է լաբորատորիա, որտեղ ակվարիումներում ապրում են հատուկ բրազիլական ձկներ, որոնց օգնությամբ սեյսմոլոգները փորձում են կանխատեսել երկրաշարժերը: Միաժամանակ նա ավելացրել է, որ երեկվա երկրաշարժից առաջ ձկների կողմից ոչ մի անհանգստություն չի նկատվել:
Պետրոսյանի խոսքերով անհնար է որոշել երկրաշարժի կոնկրետ վայրը եւ ժամանակը: Բայց նա չի բացառել, որ ժամանակի հետ դա էլ է հնարավոր լինելու:
Նրա տեսակետը կիսել է Հայաստանի ԱԻՆ Հատուկ ծառայության ղեկավարի խորհրդական, գնդապետ Նիկոլայ Գրիգորյանը. «Մենք գիտենք, որ ապրում ենք սեյսմավտանգ գոտում, եւ պետք է պատրաստ լինենք երկրաշարժերի: Մենք արդեն տեսել ենք նման ուժեղ երկրաշարժ 1988-ին, եւ շատերի մեջ մինչեւ այժմ վախ կա: Հեշտ է վախեցնել վախեցած մարդուն, որը կեղծ լուրեր տարածելու առիթ է տալիս եւ հասարակության մեջ խուճապ ստեղծում»:
Նա նաեւ հայտարարել է. «Ոչ մի փորձագետ չի կարող կանխատեսել երկրաշարժ: Նման փորձեր արդեն եղել են ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում, բայց դրանք միշտ ձախողվել են»: Գրիգորյանը նշել է, որ միայն Չինաստանում միլիարդավոր դոլար ծախսելուց հետո հասել են նրան, որ կարող են 30 վայրկյան առաջ կանխատեսել երկրաշարժը:
Հայաստանում նախօրեին տեղի ունեցած երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվում է Գառնի գյուղից 10 կմ հյուսիս: Երկրաշարժի տատանումների լայնույթը 3.25 է, որը Ռիխտերի սանդղակով 5 բալ է: Երեւանում եւ մոտակա բնակավայրեում ցնցումների ուժը կազմում է 3-4 բալ: Զոհեր եւ ավերածություններ չկան:

19 Июнь 2009 - 11:42 AMT
“Со вчерашнего дня на территории Армении было зарегистрировано 11 толчков, последний толчок был зарегистрирован сегодня в 08:44 утра, когда магнитуда составила 0,8, что составляет 1 балл по шкале Рихтера, что свидетельствует о том, что сила толчков ослабевает, и повода для паники нет», – заявил сегодня на пресс-конференции заместитель начальника Национальной службы сейсмической защиты Армении Грачья Петросян.
«Неосведомленные люди всегда смелы в своих суждениях. Вчера по городу распространялись слухи о том, что еще одно землетрясение должно произойти сначала в Ереване, потом около города Абовяна, а потом, после 2 “неудачных” попыток, оказалось, около деревни Арамас. Также варьировалось “точное время” землетрясения», – заявил он.
«Разрушительное землетрясение в последний раз в Ереване было зарегистрировано в 1679 году, его сила составила 10 баллов. Сам Ереван не является сейсмической зоной, самая близкая к столице сейсмическая зона – это село Паракяр», – заявил Петросян, отметив, что самые сильные толчки (около 6 баллов) в Ереване были зарегистрированы в 1979 году.
Грачья Петросян также добавил, что в НССЗ действует лаборатория, где в аквариумах живут специальные бразильские рыбы, с помощью которых сейсмологи пытаются предсказать землетрясения. При этом он отметил, что перед вчерашним землетрясением никакого волнения со стороны рыб не наблюдалось.
По словам Петросяна, невозможно определить конкретное время и место землетрясения. Но он не исключил, что со временем и такое станет возможно.
Его точку зрение разделил и советник начальника Спасательной службы при МЧС Армении, полковник Николай Григорян, заявив: «Мы знаем, что живем сейсмоопасной зоне, и должны быть подготовлены к землетрясениям. Мы уже видели подобное сильное землетрясение в 1988 году, и во многих по сей день живет страх. Легко напугать уже испуганного человека, что и дает повод распространять слухи и создавать почву для паники в обществе”.
Григорян поддержал Грачья Петросяна, заявив: «Ни один эксперт не может предсказать землетрясение. Подобные попытки уже были, в США и Европе, но они всегда заканчивались неудачей». Также Григорян отметил, что только в Китае, после того как было потрачено много миллиардов долларов, достигли того, что могут предсказать землетрясение лишь за 30 секунд.
Эпицентр произошедшего накануне в Армении землетрясения находился в 10 км. севернее села Гарни. Магнитуда землетрясения – 3,25, что составляет 5 баллов по шкале Рихтера. Сила толчков в Ереване и в ближайших населенных пунктах составила 3-4 балла. Жертв и разрушений нет.