«Հայաստանում նորակառույցները բավական սեյսմակայուն են: Թեեւ չի կարելի ասել այդ շենքների մասին խոսել որպես մեկի, քանի որ յուրաքանչյուրն իր նախագիծն ունի»,- մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի ԱԻՆ կից փրկարարական ծառայության ղեկավարի խորհրդական, գնդապետ Նիկոլայ Գրիգորյանը: Նրա խոսքերով, նոր շենքերը բացարձակ անվտանգ են, քանի որ շինարարության ժամանակ նոր տեխնոլոգիա է կիրառվել. մի քանի շենքների հիմքերում նույնիսկ դրվել են սեյսմակայուն բարձիկներ, որոնք երկրաշարժի ժամանակ թուլացնում են ցնցումների ուժը:
Իր հերթին Հայաստանի Սեյսմիկ պաշտպանության ազգային ծառայության տնօրենի տեղակալ Հրաչյա Պետրոսյանն ավելացրել է, որ չի կարող նույնն ասել 1960-ականներին կառուցված շենքների մասին, քանի որ այդ ժամանակ շենքերի սեյսմակայունությունը չէր ուսումնասիրվում, առաջին անգամ սեյսմակայուն շենքներ կառուցվել են 1970-80-ականներին: Միաժամանակ, հին շենքերը բավական ամուր են, եւ անկայունության պատճառ կարող են հանդիսանալ նոր ենթակառույցները:
Պետրոսյանը նաեւ ասել է, որ չի կարող երաշխավորել բոլոր նորակառույցների սեյսմակայունությունը, քանի որ դրանցից մի քանիսում հետազոտություններ չեն անցկացվել, ավելացնելով, որ խոշոր շինությունների սեյսմակայունության ստուգումն անցկացվում է պատվերի դեպքում, քանի որ դա կապված է բավական լուրջ գումարների հետ:

19 Июнь 2009 - 12:14 AMT
«Новостройки в Армении являются довольно сейсмостойкими. Хотя нельзя говорить об этих зданиях как об одном, поскольку у каждого свой проект», – заявил на пресс-конференции советник начальника Спасательной службы при МЧС Армении, полковник Николай Григорян. По его словам, новые здания являются абсолютно безопасными, поскольку при строительстве использовалась новая технология: в фундаменте некоторых зданий даже были заложены сейсмостойкие подушки, которые ослабляют силу толчков при землетрясении.
В свою очередь заместитель начальника Национальной службы сейсмической защиты Армении Грачья Петросян добавил, что не может сказать то же самое о зданиях, построенных в 1960-ых годах, поскольку в это время сейсмостойкость зданий не изучалась, впервые сейсмостойкие здания были построены в 1970-80 годах. При этом, по его словам, старые здания являются довольно крепкими, и причиной неустойчивости могут стать новые надстройки.
Петросян также сказал, что не может поручиться за сейсмостойкость всех новостроек, поскольку в некоторых из них не проводились исследования, добавив, что исследование сейсмостойкости крупных зданий проводится только в случае заказа, поскольку это связано с довольно серьезными суммами.