19 Հունիս 2009 - 15:58 AMT
Հրապարակվել է «Ոսկե ծիրան» վեցերորդ միջազգային կինոփառատոնի ժյուրիի կազմը: Հուլիսի 12-19-ը կայանալիք փառատոնի շրջանակներում կներկայացվեն երեք հիմնական մրցանակային ծրագրեր` Միջազգային խաղարկային կինո, Փաստագրական կինո եւ Հայկական համայնապատկեր: Այս երեք անվանակարգերում ներկայացված ֆիլմերը կգնահատեն ժյուրիի հինգ կոլեգիաներ:
Այսօր կայացած մամլո ասուլիսում փառատոնի հիմնադիրներից մեկը` Միքայել Ստամբոլցյանը ներկայացրել է ժյուրիի կազմը, որտեղ ընդգրկված են համաշխարհային մասշտաբի կինեմատոգրաֆիստներ: «Միջազգային խաղարկային կինո» ծրագրի ժյուրին կգլխավորի ճապոնացի ռեժիսոր Կոեյ Օգուրին: Ժյուրիի կազմում են` Համբուրգի կինոփառատոնի ղեկավար Ալբերտ Վիդերշպիլը, կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, Պեդրո Ալմոդովարի առաջին պրոդյուսեր իսպանացի Պակո Պոշը եւ դերասան եւ սցենարիստ Էրիկ Պողոսյանը, որը կատարել է սցենարիստի դերը «Արարատ» ֆիլմում, վրաց ռեժիսոր Նանա Ջորջաձեն` «Սիրահարված սցենարիստի 1001 բաղադրատոմս» ֆիլմի հեղինակը, որի գլխավոր դերակատարը Ժերար Դեպարդյեն է:
«Ներկայացված ծրագրի որակն ու ժյուրիի որակավորման մակարդակը փառատոնի հիմնական մակարդակը որոշող փաստարկներից մեկն է»,-ասել է Միքայել Ստամբոլցյանը: «Նաեւ կինեմատոգրաֆիստներին հաճելի է, երբ իրենց աշխատանքները գնահատում են այնպիսի մեծություններ, ինչպիսիք են Կոեյ Օգուրին կամ Ալեքսանդր Ռոդնյանսկին»:
Միջազգային փաստագրական կինոյի մրցույթը կգլխավորի «Կինոտավրի» նախագահ եւ «ՍՏՍ» հեռուստաընկերության ղեկավար Ալեքսանդր Ռոդնյանսկին», ում հետ միասին իր առաջին քայլերն է արել կինոյում Հարություն Խաչատրյանը: Ժյուրիի կազմում կլինեն նաեւ ,International film guideե ամենամյա հանդեսի խմբագիր Մայք Վիդեմանը, Ստամբուլի «1001 գիշեր» փառատոնի հիմնադիրներից մեկը` Էնիս Ռըզան ու հայ օպերատոր Արտյոմ Մելքումյանը:
«Հայկական համայնապատկեր» մրցույթի ժյուրիի կազմում են` Էրիկ Նազարյանը (ԱՄՆ), Նորիկ Քեշիշյանը (Գերմանիա), Անետա Երզնկյանը (Հայաստան) եւ Գրիգոր Հարությունյանը (Հայաստան), իսկ կգլխավորի ժյուրին կինոպրոդյուսեր Հայկ Բալյանը Նիդերլանդներից:
Հիմնական անվանակարգերից բացի մրցութային ծրագրերում ներկայացված ֆիլմերը կգնահատեն նաեւ Կինոմամուլի միջազգային ֆեդերացիայի ժյուրին` «ՖԻՊՐԵՍԻ» եւ էկումենիկ ժյուրին:

Объявлен список жюри международного кинофестиваля «Золотой Абрикос». На фестивале, который пройдет 12-19 июля, представлены три основные конкурсные программы: Международное игровое кино, Документальное кино и Армянская панорама. Фильмы, представленные в этих трех категориях, будут судить пять категорий жюри.
На прошедшей сегодня пресс-конференции один из основателей фестиваля Микаэл Стамболцян представил список жюри, который состоит из кинематографистов мирового масштаба. Жюри программы «Международного игрового кино» возглавит японский режиссер Кохей Огури. В состав жюри войдут глава гамбургского кинофестиваля Альберт Видершпиль, канадская актриса Арсине Ханджян, первый продюсер Педро Альмодовара, испанец Пако Пош, актер и сценарист Эрик Погосян, сыгравший роль сценариста в фильме «Арарат», грузинский режиссер Нана Джорджазе, создавшая фильм «1001 рецепт влюбленного кулинара» с Жераром Депардье.
«Качество представленной программы и уровень квалифицированности жюри являются одними из основных факторов, определяющих уровень самого фестиваля», – сказал Микаэл Стамболцян, – «В свою очередь кинематографистам приятно, когда их работы оценивают такие величины, как Коэй Огури или Александр Роднянский».
Конкурс Международного документального кино возглавит президент «Кинотавра» и глава телекомпании «СТС» Александр Роднянский, вместе с которым свои первые шаги в кинематографии совершал Арутюн Хачатрян. В состав жюри войдут редактор ежегодника «International film guide» Майкл Видеман, один из основателей кинофестиваля «1001 ночь» в Стамбуле Энис Риза и армянский оператор Артем Мелкумян.
Жюри конкурса «Армянская панорама» будет состоять из Эрика Назаряна (США), Норика Кешишяна (Германия), Аннеты Ерзинкян (Армяния) и Григора Арутюняна (Армения), а жюри возглавит кинопродюсер из Нидерландов Айк Балян.
Помимо основных категорий фильмы представленные в конкурсных программах будут судить и жюри Международной федерации кинопрессы ФИПРЕССИ и экуменическое жюри.