20 Հունիս 2009 - 09:13 AMT
Ժնեւում ավարտվել է Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը, որի արդյունքում հավանություն ստացավ Զբաղվածության գլոբալ պակտը, հաղորդում է ՄԱԿ-ի մամլո ծառայությունը:
Փաստաթղթում մի շարք միջոցառումներ են առաջարկվում, ուղղված տնտեսական ճգնաժամի հետեւանքների հետ պայքարին: Պետություններին առաջարկվում է գործել իրավիճակին համապատասխան եւ միաժամանակ մի քանի մակարդակներով ու մի քանի ոլորտներում:
Փաստաթղթում կոչ է արվում ստեղծել ֆինանսական հատվածի վերահսկման առավել հզոր ու ճկուն համաշխարհային համակարգ, որը կնպաստի համաշխարհային տնտեսության իրական զարգացմանը, կսատարի ձեռներեցների նախաձեռնություններին եւ աշխատանքի ընդունելի պայմանների ստեղծմանը, ինչպես նաեւ կնպաստի քաղաքացիների կուտակումների եւ թոշակների պահպանմանը: Պակտի հեղինակները ցանկանում են, որ շուկաների եւ առեւտրի գործունեությունը ազատ լինի հովանավորչությունից եւ շահավետ լինի բոլորի համար: Փաստաթղթում կոչ է արվում զարգացնել էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրները, խթանելու համար նոր աշխատատեղերի ստեղծումը:
Գլոբալ պակտի հեղինակները գտնում են, որ կառավարությունները պետք է ներդրումներ անեն հանրային ենթակառուցվածքներում, հատուկ ծրագրեր մշակեն, ուղղված աշխատատեղերի ավելացմանը, սոցիալական պաշտպանվածության համակարգի զորացմանը եւ օրենքներ ընդունեն նվազագույն աշխատավարձի մասին: Նման միջոցները, հատկապես զարգացող երկրներում, կնպաստեն աղքատության դեմ պայքարին, կնպաստեն պահանջարկի ավելացման ու տնտեսության աճին: Հեղինակները կոչ են անում անդամ երկրներին եւ հումանիտար կազմակերպություններին միջոցներ հատկացնել փաստաղթղում նշված դրույթները կյանքի կոչելու համար:
Դանիել Ֆունես դը Ռիոխան` Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության կոմիտեի նախագահը հայտարարել է, որ աշխատատուները, արհմիությունները եւ կառավարությունները որոշակիացրել են իրական ու գործնական մոտեցումները ճգնաժամի լուծմանը: «Այժմ սկսվում է հիմնական աշխատանքը»,-հայտարարել է դը Ռիոխան: «Այժմ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպությունը, արհմիությունները, աշխատատուները եւ հատկապես կառավարությունները պետք է առաջարկները վերածեն իրական միջոցառումների, որի արդյունքում կստեղծվեն նոր աշխատատեղեր, կաճի տնտեսությունը եւ բնակչության եկամուտները»,-ասել է նա:
Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության եռօրյա գագաթնաժողովին մասնակցել են 183 երկրների շուրջ 4 հազար պատվիրակներ:

В Женеве завершился саммит Международной организации труда (МОТ). Его главным итогом стало одобрение Глобального пакта занятости, сообщает пресс-служба ООН.
В документе содержится ряд мер по борьбе с последствиями экономического кризиса. Он предлагает государствам действовать в зависимости от каждой отдельной ситуации и одновременно на нескольких уровнях и в нескольких областях.
В документе содержится призыв создать более сильную и гибкую глобальную систему контроля за финансовым сектором, которая будет способствовать реальному развитию мировой экономики, поддержит предпринимательские инициативы и создание приемлемых условий работы, а также поможет сохранить сбережения и пенсии граждан. Создатели Пакта хотят, чтобы функционирование рынков и торговля были свободны от протекционизма и выгодны для всех. В документе содержится призыв к развитию альтернативный источников энергии, что будет стимулировать создание новых рабочих мест.
Авторы Глобального пакта занятости считают, что правительства должны вкладывать средства в общественную инфраструктуру, создавать специальные программы по трудоустройству, укреплять систему социальной защиты и принять законы о минимальной заработной плате. Такие меры, особенно в развивающихся странах, помогут бороться с бедностью, будут способствовать росту потребительского спроса и экономики. Авторы Пакта призывают страны-члены и гуманитарные организации выделить средства на проведение в жизнь рекомендаций, содержащихся в документе.
Даниэль Фунес де Риоха, председатель Комитета МОТ по кризисному реагированию, заявил, что работодатели, профсоюзы и правительства определили реальные и практические подходы к разрешению кризиса. «Теперь начинается основная работа», – заявил де Риоха. «Теперь МОТу, профсоюзам, работодателям и особенно правительствам предстоит преобразовать предложения в реальные меры, в результате которых будут созданы новые рабочие места, будут расти экономика и доходы населения», – сказал он.