24 Հունիս 2009 - 16:44 AMT
Տիգրան Սարգսյանը խոստացել է, որ «Լույս» հիմնադրամը կաջակցի աշխարհի առաջատար բուհերն ընդունված ուսանողներին
«Ֆինանսների պակասը մեր խնդիրն է: Ձեր խնդիրն է ընդունվել աշխարհի առաջատար բուհեր, իսկ մենք միջոցներ կգտնենք»,-ասել է Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այսօր Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողների հետ տեղի ունեցած հանդիպմանը: Տ.Սարգսյանը հավաստիացրել է ուսանողներին, որ առաջատար բուհեր ընդունվելու դեպքում նրանք կստանան «Լույս» հիմնադրամի աջակցությունը, որը ստեղծվել է մասնավոր նախաձեռնությամբ եւ բարեգործական նպատակներով 2008թ. ապրիլին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանավորությամբ, որը նաեւ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է: Հիմնադրամի նպատակն է ապահովել Հայաստանի եւ սփյուռքի ուսանողների ուսումը առաջատար բուհերում:
Ըստ վարչապետի, հիմնադրամի բյուջեն 2009թ. կրթական ծրագրերի համար կազմել է 400 մլն դրամ: Տիգրան Սարգսյանն ընդգծել է նաեւ, որ անհրաժեշտության դեպքում կարելի է լրացուցիչ միջոցներ գտնել: «Հիմնադրամը ստեղծվել է եւ գործում է նախագահ Սերժ Սարգսյանի բարձր հովանավորությամբ, իսկ դա մի փաստ է, որ պարտավորեցնում է աշխատել թափանցիկ ու բաց»,-ասել է վարչապետը:
«Լույս» հիմնադրամի Կրթական ծրագրերի խորհրդին Տիգրան Սարգսյանից բացի անդամակցում են նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վիգեն Սարգսյանը, Կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը, «Այբ» կրթական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, վարդապետ Մեսրոբ Արամյանը եւ ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը:
«Լույս» հիմնադրամի գործադիր տնօրեն միաձայն ընտրվել է Ժակլին Կարաասլանյանը, որը ուսանողների հետ հանդիպմանը հավաստիացրել է. «Իմ պրոֆեսիոնալ գործունեության վերջին 25 տարին լավ նախապատրաստություն էին նման կարեւոր աշխատանքի համար»: Տ.Սարգսյանն իր հերթին ընդգծել է, որ դեռեւս չի ձեւավորվել հիմնադրամի աշխատակիցների կազմը եւ կոչ է արել ամեն կերպ սատարել Ժակլին Կարաասլանյանին իր աշխատանքում:
Ըստ «Լույս» հիմնադրամի գործադիր տնօրենի, հիմնադրամի կրթական ծրագիրը պետք է երկու հարց լուծի` ավելացնել աշխարհի առաջատար համալսարաններում սովորող հայ ուսանողների քանակը, ինչպես նաեւ ստեղծել նման բարձրակարգ համալսարաններ ավարտած հայ ուսանողների ու մասնագետների ցանց:
«Լույս» հիմնադրամի դանդաղ եւ ոչ թափանցիկ աշխատանքի առիթով արտահայտված դժգոհությունները վարչապետը բացատրել է ծրագրի բարդությամբ եւ հասարակական կարեւորությամբ:
Նա նաեւ ընդգծել է, որ կրթական ուղղվածությունից բացի, հիմնադրամի բաղադրիչներն են գիտական ու մշակութային ծրագրերը, իսկ հիմնադրամն ընդհանուր առմամբ բարեգործական է: Իրականացվող բարեգործական-մշակութային ծրագրերի թվում Տ.Սարգսյանը նշել է լեգենդար բրիտանական Jetro Tull խմբի համերգն ու աշխարհահռչակ հայ երաժիշտ Ջիվան Գասպարյանի հոբելյանը:

24 Июнь 2009 - 16:44 AMT
Тигран Саркисян пообещал, что фонд «Луйс» окажет поддержку студентам, поступившим в ведущие ВУЗы мира
“Нехватка финансов – наша проблема. Ваша задача поступить в лучшие ВУЗы мира, а мы найдем средства”, – сказал премьер-министр Армении Тигран Саркисян на состоявшейся сегодня встрече со студентами Ереванского государственного университета. Тигран Саркисян заверил студентов, что в случае поступления в ведущие ВУЗы мира они получат поддержку фонда «Луйс», который был создан по частной инициативе и в благотворительных целях в апреле 2008 года под патронажем президента Армении Сержа Саргсяна, который является председателем Совета попечителей фонда. Цель фонда – финансирование обучения студентов из Армении и диаспоры в ведущих зарубежных ВУЗах.
По словам премьер-министра, бюджет фонда для образовательных программ за 2009 год составляет 400 млн. драмов. Тигран Саркисян также подчеркнул, что в случае необходимости можно будет найти дополнительные средства. “Фонд создан и действует под высоким покровительством президента Сержа Саркисяна, а это факт, который обязывает работать максимально прозрачно и открыто”, – подчеркнул премьер-министр.
В специальный Совет образовательных программ фонда “Луйс” кроме самого Тиграна Саркисяна входят заместитель руководителя администрации президента Виген Саркисян, заместитель председателя Центрального банка Ваче Габриелян, председатель попечительского совета образовательного фонда «Айб», архимандрит Месроп Арамян, и депутат Национального собрания от оппозиционной фракции «Наследие» Анаит Бахшян.
Исполнительным директором фонда “Луйс” единогласно била избрана Жаклин Караасланян, которая в ходе встречи со студентами заверила: «Последние 25 лет моей профессиональной работы стали хорошей подготовкой для такой важной работы». Тигран Саркисян в свою очередь подчеркнул, что пока не сформирован состав сотрудников фонда и призвал всех всячески поддержать Жаклин Караасланян в ее работе.
По словам исполнительного директора фонда “Луйс”, образовательная программа фонда должна решить два вопроса – увеличить число армянских студентов в ведущих мировых университетах, а также создать сеть армянских студентов и специалистов, прошедших подготовку в данных ВУЗах.
Выраженные недовольства по поводу медлительной и не прозрачной работы в осуществлении образовательной программы фонда “Луйс” премьер-министр Армении Тигран Саркисян объяснил сложностью и общественной значимостью программы.
Он также подчеркнул, что кроме образовательной программы составляющими фонда являются научные и культурные программы, а фонд в целом – благотворительным. В числе осуществленных фондом “Луйс” благотворительно-культурных программ Тигран Саркисян отметил концерт легендарной британской рок группы Jethro Tull и юбилей всемирно известного армянского музыканта Дживана Гаспаряна.