25 Հունիս 2009 - 10:31 AMT
Հունվար-մարտ ամիսներին ներգաղթողների մեծ հոսք դեպի Հայաստան չի գրանցվել, Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում լրագրողներին է հայտարարել ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության միգրացիայի գործակալության պետ Գագիկ Եգանյանը: «Մենք աշխատում ենք մեր գործընկերների հետ, մասնավորապես, Ռուսաստանի, քանի որ մեր քաղաքացիների մեծ մասն հենց այնտեղ է բնակվում, այն ուղղությամբ, որ եթե իրավիճակը վատթարանա, կարողանանք վերահսկել այն եւ աջակցել միգրանտներին»,-ասել է նա: Եգանյանը նշել է, որ վերջերս հանդիպում է տեղի ունեցել ՌԴ միգրացիոն ծառայության ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում քննարկվել են միգրանտներին աջակցության հարցերը, քանի որ ՌԴ-ն շահագրգռված չէ զրկվել բարձրորակ մասնագետներից, որոնք արդեն ինտեգրվել են Ռուսաստանի հասարակությանը:
Համաշխարհային ճգնաժամը չէր կարող չանդրադառնալ միգրացիայի վրա, սակայն միգրացիայի գործակալության պետը կիսում է այն լավատեսական կանխատեսումներն, որոնց համաձայն «համաշխարհային տնտեսությունն աստիճանաբար դուրս է գալիս խորը փոսից», այդ թվում նաեւ ՌԴ-ի տնտեսությունը, որտեղ շուրջ 94 տոկոս հայ միգրանտներ կան: Այդ առնչությամբ նա նշել է, որ ներգաղթողների մեծ հոսք դեպի Հայաստան չի գրանցվել: Բացի այդ, Եգանյանը նշել է, որն ըստ գործակալության կանխատեսումների, այն քաղաքացիների մի մասը (60 000-70 000), որոնք սովորաբար գարնանը մեկնում են սեզոնային աշխատանքների, մնացել է հանրապետությունում եւ նրանց մեծ մասը կհամալրի գործազուրկների շարքերը:

25 Июнь 2009 - 10:31 AMT
Массового потока мигрантов в Армению по итогам января-марта не зафиксировано, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване начальник агентства по миграции министерства территориального управления РА Гагик Еганян. «Мы работаем с нашими партнерами, в частности, с Россией, поскольку большая часть наших граждан проживает именно там, в направлении того, что в случае, если ситуация ухудшиться, контролировать ситуацию и оказать содействие мигрантам», – сказал он. Еганян отметил, что недавно состоялась встреча с представителями миграционной службы России, в ходе которой были обсуждены вопросы оказания содействия мигрантам, поскольку РФ не заинтересована в том, чтобы потерять высококвалифицированных специалистов, которые уже интегрировали в российское общество.
Мировой кризис не мог не отразиться на миграции, однако начальник агентства по миграции разделяет оптимистические прогнозы в отношении того, что «мировая экономика постепенно выходит из глубокой ямы кризиса», в том числе и экономика России, где находится порядка 94% армянских мигрантов. В связи с этим он отметил, что массового потока мигрантов в Армению не зафиксировано. Кроме этого Еганян сказал, что по прогнозам агентства, половина тех граждан (60 000 -70 000), которые должны были уехать на сезонные работы весной, останется в республике и большая их часть пополнит число безработных.