25 Հունիս 2009 - 13:57 AMT
Հունիսի 23-30-ը Մոսկվայում Ա.Պ. Չեխովի անվան 8-րդ միջազգային փառատոնի շրջանակներում տեղի է ունենում ԱՊՀ երկրների երիտասարդ ռեժիսորների լաբորատորիան: Հայաստանից լաբորատորիային մասնակցում են Սուրեն Շահվերդյանը, Լուսինե Երնջակյանը, Գրիգոր Խաչատրյանը, Դավիթ Հարությունյանը եւ Ցոլակ Գալստյանը:
Լաբորատորիան կազմակերպվել է Թատերական միությունների միջազգային կոնֆեդերացիայի (ԹՄՄԿ) կողմից ԱՊՀ անդամ-երկրների Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի աջակցությամբ: Նրա մասնակիցներն են 23 ռեժիսորներ Ադրբեջանից, Հայաստանից, Բելոռուսից, Մոլդովայից, Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից, Ուկրաինայից:
Լաբորատոր պարապմունքները «Ռեժիսորի աշխատանքը դերասանի հետ» թեմայով անցկացնում են տարբեր սերունդների եւ դպրոցների ռեժիսորներ Ադոլֆ Շապիրոն (Լատվիա), Կիրիլ Սերեբրեննիկովը (Ռուսաստան) եւ Դեկլան Դոնելլան (Մեծ Բրիտանիա): Ժամանակակից հայրենական եւ արտասահմանյան թատրոնի հիմնական միտումների մասին դասախոսություն է կարդալու արվեստաբանության դոկտոր, պրոֆեսոր Ալեքսեյ Բարտոշեւիչը:

С 23 по 30 июня 2009 года в Москве в рамках восьмого международного фестиваля им. А.П.Чехова проходит лаборатория молодых режиссеров стран СНГ. Из Армении в лаборатории принимают участие Сурен Шахвердян, Лусине Ернджакян, Григор Хачатрян, Давид Арутюнян и Тсолак Галстян.
Лаборатория организованна Международной Конфедерацией Театральных Союзов /МКТС/ при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников СНГ. Ее участниками являются 23 режиссера из Азербайджана, Армении, Беларуси, Молдовы, Таджикистана, Узбекистана, Украины.
Лабораторные занятия по теме “Работа режиссера с актером” проведут режиссеры разных поколений и школ – Адольф Шапиро (Латвия), Кирилл Серебренников (Россия) и Деклан Доннеллан (Великобритания). Лекцию об основных тенденциях в современном отечественном и зарубежном театре прочитает профессор, доктор искусствоведения Алексей Бартошевич.