Հայտարարվել է «Արեւորդի» բնապահպանական ֆիլմերի միջազգային փառատոնին մասնակցելու դիմումների ընդունելություն: Մրցույթին ներկայացված ֆիլմերը գնահատվելու են «Վայրի բնության մասին լավագույն ֆիլմ», «Բնապահպանական խնդիրների հետաքննություն», «Երեխաների համար լավագույն բնապահպանական ֆիլմ» եւ «Լավագույն մանկական աշխատանք» անվանակարգերում: Մրցույթին մասնակցելու են մինչեւ 16 տարեկան պատանի կինոռեժիսորները:
«Արեւորդի» բնապահպանական փառատոնը հիմնադրվել է 2007-ին Հայաստանում Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների (FPWC, հիմնադրվել է 2001-ին) պահպանման հիմնադրամի կողմից եւ անց է կացվելու ամեն 2 տարին մեկ անգամ: Երկրորդ փառատոնը նախատեսված է 2009-ի հոկտեմբերի 25-29-ը: Հիմնադրման օրից կազմակերպությունը նպատակ է ունեցել բարձրացնել հասարակության մեջ բնապահպանական խնդիրների մասին տեղեկացվածության մակարդակը եւ խթանել Հայաստանի եւ ամբողջ կովկասյան տարածաշրջանի բնապահպանական խնդիրների ստեղծագործական լուծումների մշակման համար բաց երկխոսությունը: Դիմումներն ընդունվում են մինչեւ հուլիսի 15-ը:

Объявлен прием заявок на участие во втором Международном фестивале экологических фильмов «Дитя Солнца».
Представленные на конкурсе фильмы будут судиться в категориях «Лучший фильм о дикой природе», «Расследование экологических проблем», «Лучший экологических фильм для детей» и «Лучшая детская работа», в которой могут принять участие юные кинорежиссеры в возрасте до 16-и лет.
Природоохранный Фестиваль “Дитя Солнца” был основан в 2007 году Фондом охраны Дикой природы и культурных ценностей Армении (FPWC, основан в 2001 году) и будет проводится раз в два года. Второй фестиваль намечен на 25-29 октября 2009 года. Со дня основания организация была нацелена на повышение уровня информированности общества об экологических проблемах и стимулирование открытого диалога для разработки креативных решений природоохранных проблем Армении и всего Кавказского региона. Заявки принимаются до 15-го июля.