26 Հունիս 2009 - 14:44 AMT
Արեւելյան Եվրոպայում մարդու իրավունքների պաշտպանության համաշխարհային առաջին վեհաժողովը տեղի է ունենալու Հայաստանում
Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի (FIDH) պատվիրակությունը ժամանել է Երեւան: Պատվիրակության կազմում ժամանել են Ֆեդերացիայի նախագահ Սուեր Բելասենը, գործադիր տնօրեն Անթաուն Բերնարը եւ Արեւելյան Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի երկրների հարցերով բաժնի տնօրեն Ալեքսանդր Կուլաեւը:
Սուեր Բելասենի խոսքերով, պատվիրակությունը Հայաստան է ժամանել նրա համար, որովհետեւ մարդու իրավունքների միջազգային կառավարումը, որը միավորում է 150 կազմակերպություններ ավելի քան 100 երկրներում, քվեարկել է մարդու իրավունքների պաշտպանության 37-րդ վեհաժողովը Երեւանում անցկացնելու օգտին: Առաջին անգամ այդ վեհաժողովն անցկացվում է Արեւելյան Եվրոպայի տարածքում եւ Հայաստանի համար պատիվ է ընդունել նրան իր տարածքում: Կայանալիք վեհաժողովի թեման է լինելու «Արդարադատությունը», ասել է FIDH գործադիր տնօրեն Անթաուն Բերնարը, որի խոսքերով արդարադատության արդյունավետությունը ժողովրդավարության զարգացման, օրենքը հարգելու եւ տնտեսակական կայունության գրավականն է:
Այս վեհաժողովի շրջանակներում Հայաստան են այցելելու շուրջ 400 իրավապաշտպաններ ամբողջ աշխարհից, որոնց թվում միջազգային քրեական դատարանի դատախազը եւ Սենեգալի նախկին նախագահը:

Делегация Международной федерации по правам человека (FIDH) прибыла в Армению.
В составе делегации прибыли председатель Федерации Суер Беласен, исполнительный директор Антуан Бернар, и директор отдела по странам Восточной Европы и Центральной Азии Александра Кулаева.
По словам Суер Беласен, приезд делегации в Армению связан с тем, что международное правление по правам человека, объединяющее более 150 организаций в более чем 100 странах мира проголосовало за проведение 37-го всемирного конгресса по защите прав человека в Ереване. Впервые данный конгресс проводится на территории Восточной Европы, и Армении выпала честь принимать его на своей территории. Темой предстоящего конгресса станет «Правосудие», сказал исполнительный директор FIDH Антуан Бернар, по его словам эффективность правосудия залог развития демократии, уважения закона и экономической стабильности.
В рамках данного конгресса Армению посетят около 400 правозащитников со всего мира, в том числе прокурор международного уголовного суда и бывший президент Сенегала.