26 Հունիս 2009 - 19:42 AMT
Արմեն Ռոնովի «Աննան եւ Կարենինը» ֆիլմը ստացել է «Սիրո հավերժական թեմայի բացահայտման մեջ կինոլեզվի նոր հնարավորությունների որոնման համար» մեդալը XIX Կարճամետրաժ, փաստագրական ու անիմացիոն կինոյի միջազգային փառատոնում, որն անցնում էր Սանքտ Պետերբուրգում:
Ֆիլմում նկարահանվել են Վլադիմիր Մսրյանը, Տաթեւ Մելքոնյանը, Ալեն Սեդոյանն ու Արտյոմ Մանուկյանը:
Համընդհանուր ներողամտության հեղինակային մեկնաբանությունը, շարադրված փորձարարական կինոյի լեզվով, ստեղծվել է Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի կողմից: Բացի մասնակցությունից «Ուզերձ մարդուն» կինոփառատոնին, ֆիլմի հեղինակները հայտ են ներկայացրել նաեւ «Ոսկե ծիրան» VI միջազգային կինոփառատոնին: Սակայն, ըստ Արմեն Ռոնովի, ֆիլմը չի մասնակցի փառատոնին` փառատոնի էսթետիկ սկզբունքներին անհամապատասխանության պատճառով:
«Երիտասարդ ռեժիսորի աշխատանքը պետք է ըստ արժանվույն գնահատվի եւ ժամանակին: Ցավոք, մեր հասարակությունը սկսում է գնահատել տաղանդներին նրանց վախճանից հետո, ինչպես դա եղավ Սերգեյ Փարաջանովի ու Արտավազդ Փելեշյանի հետ»,-ասել է Վլադիմիր Մսրյանը:
Ֆիլմի երեւանյան պրեմիերան նախատեսվում է ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից ոչ շուտ:
Արմեն Ռոնովը ծնվել է 1971թ. Երեւանում: 1996թ. ավարտել է Երեւանի Կինոյի եւ թատրոնի պետական ինստիտուտը «դրամատիկական թատրոնի ռեժիսոր» մասնագիտությամբ: Աշխատել է որպես ռեժիսոր եւ սցենարիստ, սովորել է Միլանի կինոդպրոցում: 2000-ին նկարահանել է իր առաջին «Ամեն» փաստագրական ֆիլմը: Նրա առաջին գեղարվեստական «Պոպրիշչին» (2007) ֆիլմն արժանացել է ազգային եւ միջազգային պարգեւների: Նրա ֆիլմերրի թվում են նաեւ «Տեսիլքը» (2001), «Նարեկը» (2002), «Վարդանը», «Գրիգորին» (2003), «Քարոզ 8/34»-ը (2004), «Վհուկների որսը» (2005), «Կարլոսը», «Ֆելիքսը» (2007), «Սպերանսան» (2007) եւ մյուսները:

26 Июнь 2009 - 19:42 AMT
Фильм режиссера Армена Ронова «Анна и Каренин» удостоился медали «За поиск новых возможностей киноязыка в раскрытии вечной темы любви» на XIX Международном фестивале короткометражного, документального и анимационного кино «Послание к человеку», который проходил в Санкт Петербурге.
В фильме снимались Владимир Мсрян, Татев Мелконян, Ален Седоян и Артем Манукян.
Авторская интерпретация теории всепрощения, рассказанная языком экспериментального кино, создана Национальным киноцентром Армении. Помимо участия на Международном фестивале “Послание к человеку”, авторы фильма подали заявку для участия на VI международном кинофестивале «Золотой абрикос». Однако, по словам Армена Ронова фильму было отказано принять участие в фестивале по причине эстетического несоответствия требований фестиваля.
«Работа молодого режиссера, создавшего подобный фильм, должна быть оценена по достоинству вовремя. К сожалению, наше общество начинает ценить талант после его кончины, как это было с Сергеем Параджановым и Артаваздом Пелешяном», – сказал Владимир Мсрян.
Ереванская премьера планируется не раньше сентября нынешнего года.
Армен Ронов родился в1971 в Ереване. В 1996 окончил Ереванский государственный институт кино и театра по специальности «режиссер драматического театра». Работал режиссером и сценаристом, учился в Миланской киношколе. В 2000 дебютировал документальной лентой «Аминь». Его первый художественный фильм «Поприщин» (2007) был удостоен национальных и международных наград. Среди его фильмов также «Привидение» (2001), «Нарек» (2002), «Вардан», «Григорий» (2003), «Проповедь 8\34» (2004), «Охота на ведьм» (2005), «Карлос», «Феликс» (2006), «Сперанса» (2007) и другие.