27 Հունիս 2009 - 09:33 AMT
Հունիսի 26-ին Բեռլինի հայկական համայնքում արտիստ Ստեփան Գանտրալյանը ներկայացրել է «Ժամանակակից հայկական թատրոնը» թեմայով զեկույցը եւ իր կարծիքն է կիսել համահայկական թատերական նախագծի վերաբերյալ, որի շրջանակներում բեմադրվել էր «Առանց վերադարձի իրավունքի» ներկայացումը: Ներկայացման պրեմիերան տեղի է ունեցել ապրիլի 23-ին Երեւանի Հ. Պարոնյանի անվան երաժշտական կոմեդիայի թատրոնում: Վերջինիս մասնակցել են Արմեն Ջիգարխանյանը, Սամվել Մուժիկյանը (Ռուսաստան) եւ Ստեփան Գանտրալյանը (Գերմանիա), Նորա Արմանին (Բրիտանիա), Արմինե Հովհաննիսյան (Բելառուս):
«Հայաստանում ներկայացման մասին կարծիքները կիսվել են: Մեր ելույթները համընկել են որոշ քաղաքական գործընթացների հետ, եւ հասարակությունը մեր ներկայացմանը քաղաքական ենթատեքստ հաղորդեց: Բայց չէ-որ արվեստը քաղաքականության արտացոլումը չէ: Ժամանակակից հնարքները չեն որոշում թատրոնի ժամանակակից լինելը: Հարկավոր է ժամանակակից մոտեցում եւ համապատասխան հասարակություն»,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին ասել է Ստեփան Գանտրալյանը:
Ներկայացման մեջ գլխավոր դերերից մեկը կատարող Գանտրալյանը նաեւ նշել է, որ ինքը քաջատեղյակ է ինչպես հին հայկական, այնպես էլ ժամանակակից թատրոնին, քանի որ Հայաստանում բավականին երկար է ապրել:
«Ես Հայաստանում ապրել եմ 30 տարի: Եվ կարծում եմ, որ իրավունք ունեմ զուգահեռներ անցկացնել ժամանակակից եւ հին թատրոնի միջեւ, խոսել թերությունների եւ առավելությունների մասին», – ասել է Ստեփան Գանտրալյանը:

26-го июня в армянской общине Берлина артист Степан Гантралян представил доклад на тему “Современный армянский театр” и поделился своим мнением о всеармянском театральном проекте, в рамках которого был поставлен спектакль “Без права на возвращение”. Премьера спектакля состоялась 23 апреля в Ереванском театре музыкальной комедии им. А. Пароняна. В постановке приняли участие Армен Джигарханян, Самвел Мужикян (Россия) и Степан Гантралян (Германия), Нора Армани (Британия), Армине Оганесян (Белорусь).
«В Армении мнения о спектакле разделились. Наши выступления совпали с некими политическими процессами, и общество придало нашему спектаклю политический подтекст. Но ведь искусство – это не отражение политики. Современные приемы не определяют современность театра. Нужен современный менталитет и соответствующее общество”,- сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net Степан Гантралян.
Гантралян, исполнивший один из главных ролей в спектакле, также отметил, что он хорошо знает как старый армянский театр, так и с современный, поскольку провел в Армении немалый период своей жизни.
«Я жил в Армении 30 лет. И думаю, что у меня есть право проводить параллели между современным и старым театром, говорить о его недостатках и преимуществах», – сказал Степан Гантралян.