29 Հունիս 2009 - 15:11 AMT
«Միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնի ստեղծման գաղափարն առաջացավ 3 տարի առաջ, իսկ բուն փառատոնը` այս տարի: Անվանումը պատահական չէ, քանի որ փառատոնի նպատակն է վերադարձնել տարածաշրջանում անիմացիոն ֆիլմերի ասպարեզում մրցակցությունից վեր գտնվող Հայաստանի երբեմնի համբավը: Ըստ տոկոսային ցուցանիշի, ՀՀ-ն դեռեւս շարունակում է մնալ տարածաշրջանի ամենաարդյունավետ երկիրն անիմացիայի ոլորտում»,-այսօրվա մամլո ասուլիսում հայտարարել է փառատոնի հիմնադիր-տնօրեն Վրեժ Քասունին:
Միջազգային անիմացիոն կինոփառատոնը կանցկացվի ամեն տարի աշխարհի հայտնի անիմատորների մասնակցությամբ եւ կունենա 15 ծրագիր` մրցութային, արտամրցութային, մանկական, հետահայաց եւ այլն:
Ըստ նրա, անկախ նրանից, որ փառատոնն անց է կացվում առաջին անգամ, ֆիլմերը կընտրվեն բավական բարձր չափանիշներով: Մասնակցության հայտերն ընդունվում են հունիսի 20-ից, իսկ վերջնական ժամկետը օգոստոսի 10-ն է: Այսօրվա դրությամբ ստացվել է 18 հայտ` 15-ը օտարերկրյա անիմատորներից, 3-ը` հայաստանցիներից:
«Փառատոնի նպատակն է Հայաստան բերել լավագույն անիմացիոն ֆիլմերն ու հավաքել երկրի անիմատորներին, ինչպես նաեւ օտարերկրյա մասնագետներին, շեշտը դնելով տարածաշրջանային համագործակցության, առաջատար անիմացիոն դպրոցների վրա»,-հավաստիացրել է Վ.Քասունին:
Փառատոնի շնորհիվ հայ հանդիսատեսը կկարողանա ամեն տարի ծանոթանալ անիմացիոն ֆիլմերի ամենահեղինակավոր «Անսի» (Ֆրանսիա) փառատոնի մրցանակային աշխատանքներին: «Անսի» եւ «ReAnimania» փառատոնների կազմակերպիչներն, ըստ Քասունիի, պայմանավորվածություն են ձեռք բերել համագործակցության մասին: «Անսին» արդեն ներկայացրել է իր լավագույն ֆիլմերի հավաքածուն:
Փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան սեմինարներ, վարպետության դասեր, ցուցադրություններ, քննարկումներ, ցուցահանդեսներ, ինչը թույլ կտա փորձի փոխանակում անել անիմացիոն արվեստի ոլորտում, ինչպես նաեւ կնպաստի հայ անիմացիոն արվեստի զարգացմանը եւ աշխարհում հայ անիմատորների աշխատանքների ներկայացմանը:

29 Июнь 2009 - 15:11 AMT
“Мысль о создании международного анимационного кинофестиваля родилась 3 года назад, а сам фестиваль – в этом году. Имя фестиваля “ReAnimania” выбрано не случайно, так как главная цель фестиваля – вернуть былую славу Армении как стране, находящейся вне конкуренции в сфере производства анимационных фильмов среди стран региона. По процентному показателю Армения все еще остается самой продуктивной страной в сфере анимации в регионе”, – на состоявшемся сегодня пресс-конференции сказал основатель-директор фестиваля Вреж Касуни.
Международный анимационный кинофестиваль будет проводиться ежегодно с участием всемирно известных аниматоров и будет разделен на 15 различных программ – конкурсная, внеконкурсная, детская, ретроспектива и т.д.
По словам директора фестиваля, несмотря на то что “ReAnimania” проводится впервые, фильмы для участия в конкурсной программе жюри будет выбирать по довольно высоким критериям. Заявки на участие в кинофестивале принимаются с 20 июня, а окончательный срок заявок – 10 августа. На сегодняшний день пред]явлено 18 заявок – 15 от иностранных аниматоров и 3 из Армении.
“Цель фестиваля – привезти в Армению лучшие анимационные фильмы и собрать аниматоров страны, а также зарубежных специалистов, одновременно уделять особое внимание региональному сотрудничеству, делая акцент на передовых анимационных школах», – заверил Вреж Касуни.
Благодаря фестивалю армянский зритель сможет каждый год знакомиться с работами призеров самого престижного фестиваля анимационных фильмов в “Анси” (Франция), которому уже 50 лет. Организаторы “Анси” и “ReAnimania”, по словам Врежа Касуни, достигли договоренности о сотрудничестве на несколько десятилетий вперед. “Анси” уже предоставил сборник своих лучших фильмов кинофестивалю «ReAnimania».
В рамках фестиваля пройдут семинары, мастер-классы, показы, обсуждения, выставки, что поможет создать возможность для обмена опытом в сфере анимационного искусства, а также окажет содействие развитию армянского анимационного искусства и представлению работ армянских аниматоров в мире.