29 Հունիս 2009 - 16:38 AMT
Հուլիսի 4-ին կկայանա Հայաստանի Գրողների միության անդամների արտահերթ հավաքը: Սակայն, գրող Ռազմիկ Դավոյանի կարծիքով, հավաքը եւ ինքը` միությունը անօրինական են, քանի որ խախտվել է միության օրենսդրությունը: Այդ մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտնել է ինքը` Ռազմիկ Դավոյանը եւ ավելացրել, որ իրական հավաքը կանոնադրության համաձայն պետք է կայանա 2010թ.:
«2007-ից Հայաստանի Գրողների միության բոլոր գործողություններն անօրինական են, ներառյալ ընդունված որոշումները, սեփականության շահագործումը, միության անդամների ընդունումն ու հեռացումը,- ասել է Ռազմիկ Դավոյանը:- Առողջ ստեղծագործական միջավայրի ձեւավորման համար հարկավոր է վերափոխել Հայաստանի Գրողների միությունը եւ ստեղծել բոլոր պայմանները գրողների սոցիալական խնդիրները լուծելու համար»:
Գրողն ավելացրել է, որ Հայաստանի Գրողների միության նախագահի պաշտոնում ընտրվելու դեպքում ինքը մտադիր է լուծել Գրողների միությանը անդամակցելու խնդիրը հօգուտ որակի, ապահովել 10 լավագույն աշխատանքների հրապարակումը, հոնորարի վճարը ներառյալ, «Գրական թերթի» տպագրության մեծացումը եւ դրանում գրողների աշխատանքների հրապարակումը հոնորարային կարգով:
Հայաստանի Գրողների միության նախագահի պաշտոնի ընտրություններում պարտվելու դեպքում Ռազմիկ Դավոյանը մտադիր է բացառել Հայաստանի Գրողների միության եւ Միավորման վերամիավորումը, ինչպես նաեւ դատարանի միջոցով Հայաստանի Գրողների միությունից պահանջել ունեցվածքի իր բաժինը:

4 июля состоится внеочередной съезд членов Союза писателей Армении. Однако, по мнению писателя Размика Давояна, съезд и сам союз недействительны, так как нарушено законодательство союза. Об этом сегодня на встрече с журналистами заявил сам Размик Давоян и добавил, что истинный съезд, согласно регламенту, должен состояться в 2010 году.
«С 2007 года все действия Союза писателей Армении недействительны, включая принятые решения, эксплуатацию имущества, принятие и исключение членов союза», – сказал Размик Давоян, – «Для образования здоровой творческой среды, необходимо переформировать Союз писателей и создать все условия для разрешения социальных проблем писателей».
Писатель добавил, что в случае избрания на пост председателя союза писателей Армении он намерен решить проблему членства в Союзе писателей в пользу качества, обеспечить ежегодную публикацию 10 лучших работ с выплатой гонорара, увеличение типографии «Литературной газеты» и публикации в ней работ писателей в обязательном гонорарном прядке.
В случае поражения на выборах на пост главы Союза писателей Армении Размик Давоян намерен исключить возможность воссоединится Объединения и Союза писателей Армении, а также намерен через суд потребовать свою долю имущества от Союза писателей Армении.