29 Հունիս 2009 - 16:48 AMT
Հայաստանում Սիրիայի մշակույթի օրերը բացվեցին Հայաստանի ազգային պատկերասրահում Սիրիայի ժամանակակից նկարիչների ու վարպետների աշխատանքների ցուցահանդեսով: Այնուհետեւ Առնո Բաբաջանյանի անվ. դահլիճում կայացավ «Ջուլնար» եւ «Կամուրջներ» ազգային համույթների ելույթը:
Ցուցահանդեսին ներկայացված են սիրիացի նկարիչների, գեղագիրների, լուսանկարիչների, ձուլողների, դրվագված զարդատուփերի եւ գոբոլենի վարպետների աշխատանքները:
«Հայաստանում Սիրիայի մշակույթի օրերը երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ սերտ կապերի եւս մեկ ապացույցն են»,- ցուցահանդեսի բացմանը ասել է Հայաստանի մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը,- «Ուրախ եմ, որ մեզ հաջողվեց կազմակերպել այդ օրերը, չնայած համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամին»:
Նախարարը նաեւ ավելացրել է, որ Հայաստանում Սիրիայի օրերի ավարտին կինեմատոգրաֆիայի, տպագրության, մշակութային հուշարձանների ոլորտում համատեղ ծրագրերի անցկացման մասին երկկողմ համաձայնություններ կստորագրվեն:
Հունիսի 28-հուլիսի 5 Հայաստանի մարզերում կայանալիք միջոցառումների շրջանակներում տեղի կունենա սիրիացի կինեմատոգրաֆիստների ֆիլմերի ցուցադրություն, Հայաստանի Արեւելագիտության ինստիտուտում կանցկացվեն «Հայ-սիրիական հարաբերություններ» թեմայով դասախոսություններ, իսկ Հայաստանի Գրողների միությունում կկայանա «Հայ եւ սիրիացի գրողների առանձնահատկությունները» թեմայով քննարկում: «Ջուլնար» համույթի ներկայացուցիչները կհանդիպեն Խաչատուր Աբովյանի անվ. Մանկավարժական ինստիտուտի պարի ֆակուլտետի ուսանողների հետ:

29 Июнь 2009 - 16:48 AMT
Дни культуры Сирии в Армении открылись выставкой современных художников и мастеров Сирии в Национальной картинной галерее Армении. После в зале им. Арно Бабаджаняна состоялось выступление народныйх ансамблей «Джулнар» и «Камуржнер».
На выставке были представлены работы сирийских художников, каллиграфов, фотографов, чеканщиков, мастеров по изготовлению инкрустированных шкатулок и гобеленов.
«Дни сирийской культуры в Армении являются еще одним доказательством крепких связей между народами двух стран», – на открытии выставки сказала министр культуры Армении Асмик Погосян, – «Рада, что нам удалось их организовать, невзирая на всемирный экономических кризис».
Министр также добавила, что к концу культурных дней Сирии в Армении будут подписаны соглашения о проведении совместных программ в сфере кинематографии, типографии, сохранения культурных памятников.
В рамках мероприятия, которое пройдет с 28 по 5 июля и в регионах Армении, состоится показ фильмов сирийских кинематографистов, будут проведены лекции на тему «Армяно-сирийские отношения» в институте Востоковедения Армении, а в Союзе писателей Армении пройдет обсуждение на тему «Особенности армянских и сирийских писателей». Представители ансамбля «Джулнар» встретятся со студентами факультета танца Педагогического института им. Хачатура Абовяна.