Հունիսի 28-ին Սեվիլիայում (Իսպանիա) տեղի է ունեցել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի նիստը, որտեղ որոշվել է Մցխեթայի (Վրաստան) պատմական հուշարձաններն ընդգրկել սպառնալիքի տակ գտնվող օբյեկտների ցանկում:
Ինչպես ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ, կոմիտեն դիմել է Վրաստանին, խնդրելով նախապատրաստել այդ օբյեկտների պահպանման գործողությունների միասնական ծրագիր, լուրջ վնասվածքներից փրկելու համար քարե պատերն ու որմնանկարները: Մտահոգում են նաեւ եկեղեցու շրջակա հողերի օգտագործումն ու պատմական ինքնության խաթարումը ներքին աշխատանքների կատարման ժամանակ: Այդ կառույցներն ընդգրկվել էին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում 1994թ.: Այս մշակութային կոթողի մեջ են մտնում Մցխեթայի, Վրաստանի հին մայրաքաղաքի, պատմական եկեղեցիները, որոնք միջնադարի կովկասյան ճարտարապետության եզակի արժեքներ են:
Այս հուշարձանը երրորդն է, որ ընդգրկվել է սպառնալիքի տակ գտնվող օբյեկտների ցանկում: Ակցիան կոչված է միջազգային աջակցություն ստանալ դրանք պահպանելու համար: Համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ընդգրկված օբյեկտների գնահատման աշխատանքը կվերսկսվի երեքշաբթի:

30 Июнь 2009 - 09:54 AMT
28 июня в Севильии (Испания) состоялось заседание Комитета по всемирному наследию ЮНЕСКО, на котором было принято решение о внесении Исторических памятников Мцхеты (Грузия) в Список объектов всемирного наследия находящихся под угрозой.
Как говорится в сообщении организации, комитет обратился к Грузии с просьбой подготовить единый план действий в отношении этого объекта в связи с серьезной деградацией его каменной кладки и фресок.  Также вызывают беспокойство использование окружающих церкви земель и утрата аутентичности по причине проведения внутренних работ в сооружениях, занесенных в 1994 году в Список всемирного наследия ЮНЕСКО.
В объект входят исторические церкви Мцхеты, бывшей столицы Грузии, являющиеся выдающимися образцами шедевров религиозной архитектуры Кавказа эпохи средневековья.
Этот памятник стал третьим в списке объектов, занесенных на нынешней сессии в Список объектов всемирного наследия, находящихся под  угрозой.  Эта акция призвана мобилизовать международную поддержку с целью их сохранения.  Работа по оценке состояния объектов в Списке всемирного наследия возобновится во вторник.