30 Հունիս 2009 - 13:25 AMT
«Ռեժիսորներ առանց սահմանների» տարածաշրջանային համատեղ արտադրության ամենամյա ֆորումին եւ «Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմ» ծրարին մասնակցելու համար, որոնք անցկացվում են «Ոսկե ծիրան» միջազային կինոփառատոնի շրջանակներում, ներկայացված են տարբեր ֆիլմերի 40 նախածեր:
Տվյալ ֆորումի շրջանակներում «Ռեժիսորներ առանց սահմանների» նախածին մասնակցելու մասնակից 5 երկրներից` Թուրքիա, Վրաստան, Էստոնիա, Ուկրաինա, Հայաստան, ներկայացված 10 նախածեր:
«Հայաստան-Թուրքիա կինոպլատֆորմ» ծրարի շրջանակներում փաստարական ֆիլմերի զարացման սեմինարին մասնակցելու համար ներկայացված են 6 նախածեր, որոնք ապաայում, հնարավոր է, հիմք հանդիսանան հայ-թուրքական համատեղ կինոարտադրության համար:
Սեմինարներն անցկացնելու են անվանի կինեմատորաֆներ Անջեյ Կրակովսկին, Արիելա Բեն Դովը, Յուրեն Զեյդլերը, Լյուդմիլա Ցվիկովան:

30 Июнь 2009 - 13:25 AMT
На кинофестивале “Золотой абрикос” закладывается фундамент для совместного регионального кинопроизводства
Для участия в ежегодном региональном форуме фильмов совместного производства “Режиссеры без границ” и в программе “Киноплатформа Армения-Турция”, которые проводится в рамках Международного кинофестиваля “Золотой абрикос”, представлено 40 проектов различных фильмов.
В рамках данного форума для участия в проекте “Режиссеры без границ” участниками из 5 стран – Турции, Грузии, Эстонии, Украины, Армении представлено 10 проектов.
Для участия на семинаре по развитию документального кино в рамках программы “Киноплатформа Армения-Турция” представлено 6 проектов, которые в будущем, возможно, станут основой для армяно-турецкого совместного кинопроизводства.
Семинары будут проводить известные кинематографисты – Анджей Краковский, Ариела Бен Дов, Юрген Зейдлер, Людмила Цвикова.