30 Հունիս 2009 - 14:34 AMT
«Էրասմուս մունդուս» ծրագրի հիմնական նպատակն է` կազմակերպել մագիստրոսի, բակալավրի եւ ասպիրանտի աստիճան ունեցող ուսանողների փոխանակություն, լրագրողներին հաղորդել է ծրագրի համակարգող Տանյա Պապիկին: Բացի դրանից, նրա խոսքով, ծրագրին կարող են մասնակցել գործընկեր-երկրների կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ իրավաբաններ: Ինչպես հաղորդել է Պապիկին, այդ ծրագիրը մեկնարկել է 2007թ. եւ այժմ գտնվում է իրականացման գործընթացում: «Արդեն լավ արդյունքներ կան, քանի որ այն թույլ է տալիս որոշակի կրթական կամուրջ ստեղծել, որովհետեւ Հայաստանը միայն գործնականում է կիրառում կրթության կրեդիտային համակարգը»,- ասել է նա: Այդ առիթով ծրագրի համակարգողն ավելացրել է, որ նման ծրագիրը թույլ է տալիս լավագույն ուսանողներին ներգրավել Եվրոպայի արդյունաբերական ձեռնարկություններում եւ հակառակը:
Պապիկին նշել է, որ «Էրասմուս մունդուս» ծրագիրն արտասահմանում մասնագիտական կրթություն ստանալու այլընտրանք է:
Երեւանում ԵՄ «Էրասմուս մունդուս» ծրագրի` Հայաստանի, Վրաստանի եւ Ադրբեջանի համար ուսանողների փոխանակության կատարելագործման հարցում արտաքին համագործակցության պատուհանի շրջանակներում կայացել է գործընկեր-համալսարանների խորհրդաժողովը: Հանդիպմանը պարգեւատրվել են երկու լավագույն ուսանողներ` մագիստրոս եւ բակալավր, որոնք ուսում են ստացել արտասահմանում: Հանդիպումները կկայանան նաեւ Գյումրիում եւ Գավառում, իսկ հունիսի 3-ին կկայանա տվյալ ծրագրի նոր փուլի շնորհանդեսը: Հանդիպման նպատակը Անդրկովկասի եւ ԵՄ երկրների միջեւ համագործակցության ամրապնդումն ու խորացումն է բարձրագույն կրթության ոլորտում, գործընկեր-համալսարաններ ուսանողների եւ դասախոսական կազմի փոխանակության զարգացումը, բազմակողմանի գիտահետազոտական աշխատանքների կազմակերպումը:
Տվյալ ծրագիրը համակարգվում է Սալոնիկ քաղաքի Ալեխանդրո Կրության տեխնոլոգիական ինստիտուտի կողմից եւ ներառում է 11 բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ Հայաստանից, Վրաստանից, Ադրբեջանից, Իտալիայից, Ֆրանսիայից, Պորտուգալիայից, Նիդեռլանդներից, Լատվիայից եւ Բուլղարիայից:
Հայկական համալսարաններից այդ ծրագրում գործադրված են Երեւանի պետական համալսարանի, Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի, Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի ուսանողները:

Основная цель программы «Эрасмус Мундус» – организовать обмен студентами, имеющими степень магистра, бакалавра, и аспирантов, сообщила журналистам координатор программы Таня Папики. Кроме этого, по ее словам, в программе могут участвовать представители организаций стран-партнеров, а также юристы. Как сообщила Папики, эта программа началась в 2007 году и сейчас находится в процессе реализации. «Уже имеются хорошие результаты, поскольку она позволяет создать некий образовательный мост, так как Армения только практикует кредитную систему обучения», – сказала она. В связи с этим координатор программы добавила, что подобная программа позволяет вовлечь лучших студентов в промышленные предприятия Европы и наоборот.
Папики отметила, что программа «Эрасмус Мундус» является альтернативой получению профессионального образования за границей.
В Ереване прошла очередная совещательная встреча партнеров-университетов в рамках программы ЕС «Эрасмус Мундус» – окно внешнего сотрудничества для Армении, Грузии и Азербайджана по усовершенствованию обмена студентами». В ходе встречи были награждены два лучших студента – магистр и бакалавр, прошедшие учебу за рубежом. Встречи пройдут также в Гюмри и Гаваре, а 3 июня состоится презентация нового этапа указанной программы. Целью встречи является укрепление и углубление сотрудничества между странами Закавказья и ЕС в сфере высшего образования, развитие обмена студентами и преподавательского состава университетов-партнеров, организация разносторонних научно-исследовательских работ.
Данная программа координируется Технологическим институтом образования
Алехандро г. Салоники и включает 11 высших образовательных учреждений из Армении, Грузии, Азербайджана, Италии, Франции, Португалии, Нидерландов, Латвии, и Болгарии.
Из армянских университетов в этой программе задействованы студенты Ереванского государственного университета, Армянского государственного экономического университета, Армянского государственного аграрного университета.