«Ոսկե ծիրան» 6-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում, որը տեղի է ունենալու Երեւանում հուլիսի 12-19-ը, կայանալու են «Մեկ օր Եվրոպայում» եւ «Արաբական գիշերներ» ավանդական ծրագրերը: Առաջին անգամ կինոփառատոնի շրջանակներում տեղի կունենա ճապոնական ֆիլմերի ցուցադրություն` Կոխեի Օգուրիի ֆիլմերի հետահայաց ցուցադրությունը:
«Մեկ օր Եվրոպայում» ծրագրի շրջանակներում տեղի է ունենալու լեհական, ֆրանսիական, գերմանական եւ հոլանդական ֆիլմերի ցուցադրություն: Լեհական ֆիլմերից հայ հանդիսատեսին ներկայացվելու են Պետեր Լենարտովիչի, Միխայիլ Ռոսի եւ լեհական կինոյի վարպետներից մեկի` Անջի Վայդայի ֆիլմերը: Գերմանական ֆիլմերի ցիկլից ներկայացվելու են Անդրեաս Դրեզենի, Քրիստիան Պեցոլդի եւ եւս 13 ռեժիսորների ֆիլմեր, որոնք ստեղծել են «Գերմանիա 09» ֆիլմը` կազմված տարբեր ժանրերի 13 կարճամետրաժ ժապավեններից: Գերմանական ֆիլմերի ցուցադրման շրջանակներում տեղի է ունենալու Ֆայթ Հելմերի «Աբսուրդստան» ֆիլմ երեւանյան պրեմիերան, որը հայ-գերմանական-ադրբեջանական համատեղ աշխատանք է:
Կինոփառատոնի շրջանակներում ներկայացվելու են ռեժիսորներ Լորեն Թուելի, Անդրե Տեշինեի, Սիլվի Վերեյդայի, Ֆրեդերիկ Բալեջյանի, Էնդի Վիգենի եւ Տիգրան Ավետիքյանի ֆիլմերը:
«Ուրախությամբ ցանկանում եմ նշել, որ այս տարի փառատոնը բացվելու է «Առաջին շրջան» ֆիլմի երեւանյան պրեմիերայով, որտեղ խաղում է Ժան Ռենոն: Ֆիլմի պրոդյուսերն է Ալան Թերզյանը»,- հունիսի 30-ին տեղի ունեցած մամլո աուլիսի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան ներկայացուցիչ Ժան-Պոլ Մարտենը:
Փառատոնում ներկայացվելու է նաեւ հեղինակային կինո` ստեղծված ամերիկյան ռեժիսորների կողմից, որոնց շարքում լինելու է Ռոբ Նիլսոնը, որը Երեւանում վարպետության դասեր է տալու:
«Երեք տարի շարունակ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը համագործակցում է «Ոսկե ծիրան» փառատոնի հետ»: Այս տարի ներկայացվելու են 6 ամերիկյան ռեժիսորների աշխատանքներ, որոնք թրենինգներ են անցկացնելու հայ կինոարդյունաբերությանն աջակցելու համար, որը մոտ 80 տարեկան է»,- ասել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի հետ կապերի դեպարտամենտի ղեկավարի ներկայացուցիչ Թոմաս Միտնախտը:
Բացի եվրոպական կինոյից, փառատոնի ժամանակ երկրորդ անգամ տեղի են ունենալու «Արաբական գիշերներ», որոնց շրջանակներում այս տարի հիմնական շեշտը դրվելու է լիբանանյան ռեժիսորների ֆիլմերի վրա, այդ մասին հայտարարել է ծրագրի պատասխանատու Վրեժ Կասունին:
«Ոսկե ծիրան» փառատոնի հետ համագործակցում են Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Լեհաստանի, Հոլանդիայի, Լեհաստանի դեսպանատները, Ճապոնիայի Կինոֆոնդերը, ինչպես նաեւ Յունիֆրանս միջազգային կազմակերպությունները, Գյոթեի ինստիտուտը, Բաց հասարակության ինստիտուտը եւ «Եվրազիա» գործընկերության հիմնադրամը:

30 Июнь 2009 - 15:34 AMT
В рамках международной панорамы на VI международном кинофестивале «Золотой абрикос», который пройдет в Ереване с 12 по 19 июля, состоятся традиционные программы «Один день в Европе» и «Арабские ночи». Впервые в рамках фестиваля пройдет показ японского кино – ретроспектива фильмов Кохеи Огури.
В рамках программы «Один день в Европе» состоятся показы польских, французских, немецких и голландских фильмов. Из польских фильмов армянскому зрителю будут представлены фильмы Петера Ленартовича, Михаила Роса и одного из метров польского кино Энджея Вайды. Из цикла немецкого кино будут представлены работы Андреаса Дрезена, Кристиана Пецольда и еще 13 немецких режиссеров, которые создали фильм «Германия 09», состоящий из 13 короткометражных лент различных жанров. В рамках показа немецких фильмов состоится ереванская премьера фильма Хайта Хельмера «Абсурдистан», которая является совместной немецко-азербайджанской работой.
В рамках кинофестиваля будут представлены и 6 французских картин режиссеров Лорена Тюэля, Андре Тешинэ, Силви Верейда, Фредерика Балегджяна, Энди Вигена и Тиграна Аветикяна.
«С радостью хочу заметить, что в нынешнем году фестиваль откроется ереванской премьерой фильма «Первый круг» с Жаном Рено. Кстати, продюсером фильма стал Алан Терзян», – на прошедшей сегодня пресс-конференции сказал представитель посольства Франции в Армении Жан-Поль Мартен.
Фестиваль не обойдется и без показа авторского кино, созданного американскими режиссерами, среди которых будет Роб Нильсон, который также проведет мастер-классы в Ереване.
«Третий год подряд посольство США в Армении сотрудничает с фестивалем «Золотой абрикос». В этом году армянскому зрителю будут представлены работы 6 американских режиссеров, которые в свою очередь проведут тренинги для содействия восстановлению армянской киноиндустрии, которой около 80 лет», – сказал представитель глава департамента по связям с прессой посольства США в Армении Томас Митнахт.
Помимо европейского кино, на предстоящем фестивале во второй раз пройдут «Арабские ночи», в рамках которых в нынешнем году основной акцент будет сделан на фильмах ливанских режиссеров, об этом заявил ответвленный программы Вреж Касуни.
В проведении показов лент международного кинематографа с фестивалем «Золотой абрикос» сотрудничают посольства Германии, Франции, Польши, Голландии, Кинофонды Японии, Польши, а также международные организации Юнифранс, институт Гете, Институт открытого общества и фонд партнерства «Евразия».