«Ավստրայի մշակութային հաստատություններ» կազմակերպությունը ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի իրանագիտության բաժնին կնվիրաբերի Իրանի պատմության, արվեստի, հարեւան երկրների հետ պատմական եւ մշակութային առնչությունների մասին պատմող 55 գիրք:
«Դա ոչ միայն կարեւոր, հետաքրքիր գրքերի հավաքածու է, այլ նաեւ ավստրիական արեւելագիտության հետ կապերի հաստատում»,- նշել է ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը:
Իր հերթին «Ավստրայի մշակութային հաստատություններ» կազմակերպության ներկայացուցիչ Պետեր Շնայդերն ասել է. «Մենք կփորձենք անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի համագործակցությունը կայանա եւ խորանա»:
«Ավստրայի մշակութային հաստատություններ» կազմակերպությունն իրականացնում է բազմաթիվ ծրագրեր տարբեր երկրներում: Կազմակերպության մասնաճյուղերը գործում են Կահիրեում (Եգիպտոս), Ստամբուլում (Թուրքիա), Թեհրանում (Իրան) եւ Քաբուլում (Աֆղանստան):
Հանդիպմանը ներկա էր ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, որը «Ավստրայի մշակութային հաստատություններ» կազմակերպությանը շնորհակալագիր հանձնեց:

Организация „Культурные учреждения Австрии“ подарила отделу ирановедения института востоковедения НАН РА 55 книг об истории и культуре Ирана на итальянском, немецком, французском и персидском языках. Они являются ценным материалом для востоковедов и ученых, которые заинтересованы в истории развития этого региона и культурного влияния.
«Это ни только вручение нужной, интересной коллекции книг, но и установление связей с австрийскими востоковедами», – отметил директор института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян.
В свою очередь представителя организации „Культурные учреждения Австрии“ Петер Шнайдер сказал: “Мы постараемся сделать все возможное, чтобы сотрудничество сотоялось и углублялось“.
Организация „Культурные учреждения Австрии“ осуществляет многочисленные программы в разных странах. Филиалы организации действуют в Каире (Египет), Стамбуле (Турция), Тегеране (Иран) и Кабуле (Афганистан).
На встрече также присутствовал председатель НАН Армении Радик Мартиросян, который вручил организации „Культурные учреждения Австрии“ грамоту благодарности.