Հուլիսի 1-2-ը Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում տարբեր Եկեղեցիների եւ կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունենալու Համաշխարհային եւ Ավանդական կրոնների առաջնորդների III համագումարը:
Համագումարի ընթացքում քննարկման նյութ են լինելու «Կրոնական առաջնորդների դերը հանդուրժողականության, փոխադարձ հարգանքի եւ համագործակցության վրա հիմնված խաղաղության հաստատման գործընթացում», «Համամարդկային եւ հոգեւոր արժեքներ, համաշխարհային էթիկա», «Երկխոսություն եւ համագործակցություն» եւ «Համաձայնություն ճգնաժամային ժամանակաշրջանում» թեմաները:
Համագումարի ընթացքում ընթերցվելու է նաեւ Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնության գիրը` ուղղված հավաքի մասնակիցներին:
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնից վերոհիշյալ համագումարին մասնակցելու են Մայր Աթոռի Միջեկեղեցական հարաբերությունների պատասխանատու Տ. Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը, Գեղարքունյաց թեմի առաջնորդ Տ. Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը եւ Թաթուլ սարկավագ Համբարձումյանը:

С 1 по 2 июля в столице Казахстана Астане пройдет 3 съезд глав мировых религиозных конфессий. В работе съезда принимают участие церковные иерархи и представители религиозных организаций. Участники съезда обсудят несколько тем, в том числе: “Роль церкви в процессе развития и установления мира на основе сотрудничества, толерантности, взаимного уважения», “Общечеловеческие и духовные ценности, всемирная этика”, “Диалог и сотрудничество”, “Соглашение в условиях кризиса”.
На съезде будет зачитано послание Католикоса всех армян Гарегина II участникам форума. Делегацию Армянской Апостольской церкви возглавляет глава управления по межцерковным связям Первопрестольного Эчмиадзина архиепископ Езник Петросян.