1 Հուլիս 2009 - 13:46 AMT
Ծրագրի նպատակն է` համատեղել տեղական երիտասարդ մասնագետների գիտելիքներն ու ընդունակությունները ՄԱԿ ծրագրերի զարգացմանն ուղղված հնարավորությունները:
«Դա ՄԱԿ հսկողության ներքո աշխատելու եւ զարգացման գործակալ դառնալու առումով ունիկալ հնարավորություն է տեղական երիտասարդության համար: Կամավորների ազգային ծրագիրը կնպաստի մարդկային ռեսուրսների զարգացմանը եւ կամրապնդի ՀՀ-ում գիտելիքների ու փորձաքննության պաշարը»,- նշել է ՄԱԿ մշտական ներկայացուցիչ եւ համակարգող Կոնսուելո Վիդալը:
Ազգային կամավորներ կարող են դառնալ 25 տարեկանից բարձր անձինք, ովքեր աշխատանքի որոշակի փորձ ունեն որպես կամավոր, ինչպես նաեւ 21 տարեկանից բարձր անձինք, ովքեր միջին կամ համապատասխան տեխնիկական կրթություն են ստացել:

Цель программы – совмещать знания и навыки местных молодых специалистов и возможности, направленных на развитие программ ООН.
Программа осуществляется со стороны ООН при содействии Министерства спорта и по вопросам молодежи Армении.
”Это уникальная возможность для местной молодежи работать под патронажем ООН и стать агентом развития. Национальная программа волонтеров будет способствовать развитию человеческих ресурсов и укрепит базу знаний и экспертизы в РА”,- отметила постоянный представитель и координатор ООН Консуело Видал.
Национальными добровольцами могут стать лица старше 25 лет, имеющие определенный опыт работы в качестве добровольцев, а также лица старше 21 года, получившие среднее или соответствующее техническое образование.