Մաթեմատիկայի միջազգային «Կենգուրու» մրցույթի հաղթողների պարգեւատրման արարողությունից հետո Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, պատասխանելով հանդիպման մասնակիցների հարցերին, ընդգծել է, որ ուսմանը ձգտման առկայության դեպքում ուսանողի համար տարբերություն չկա արտասահմանյան ու հայկական բուհերի միջեւ:
«Ես կարծում եմ` կրթության ոլորտում Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող ծրագիրը, «Լույս» հիմնադրամի ստեղծումը, որի նպատակն է` ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել արտասահմանյան բուհեր ընդունված Հայաստանի քաղաքացիներին եւ հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներին, ապացուցում են երկրի ղեկավարության դիրքորոշումը»,- ավելացրել է Սերժ Սարգսյանը:
Պատասխանելով բարձր դասարանցիների հարցին` նախագահը նշել է. «Ես գտնում եմ, որ յուրաքանչյուր երիտասարդ հայ պարտավոր է ծառայել բանակում` ներդնելով սեփական ուժերը Հայրենիքի պաշտպանության գործում: Մենք փոքր երկիր ունենք, որը պարտավոր է մեծ ու հզոր բանակ ունենալ: Բայց ասվածը չի նշանակում, որ մենք պատրաստ ենք ընդունել 18 տարեկանից զորակոչելու մասին օրենքը, չնայած ուսման գործոնին ժամանակի ներկա պահին»: Որպես տարբերակ նախագահը նշել է փոփոխությունների հնարավորությունը պետպատվերի համակարգում:
Սերժ Սարգսյանն արդիական է համարում նաեւ Հայաստանի մարզերի զարգացման հարցը, որը կառավարությունը ձգտում է լուծել մարզերի եւ երկրի մայրաքաղաքի հավասար զարգացման համար նախատեսված մի քանի ծրագրերի իրականացման օգնությամբ:

2 Июль 2009 - 14:54 AMT
После церемонии награждения победителей международного конкурса по математике “Кенгуру” президент Армении Серж Саргсян, отвечая на вопросы участников встречи, подчеркнул, что при наличии стремления к учебе для студента не бывает разницы между иностранными и армянскими ВУЗами.
“Я думаю программа, которую осуществляет правительство Армении в сфере образования, создание фонда “Луйс”, цель которого – оказать финансовую поддержку поступившим в иностранные ВУЗы гражданам Армении и представителям армянской диаспоры, доказывают позицию руководства страны”, – добавил Серж Саргсян.
Отвечая на вопрос старшеклассников, президент отметил: ”Я считаю, что каждый молодой армянин обязан служить в армии, вкладывая собственные силы в дело защиты Отечества. Это наш священный долг. У нас маленькая страна, которая обязана иметь большую и сильную армию. Но сказанное не означает, что мы готовы принять закон о призыве с 18 лет, несмотря на факт обучения в данный период времени”. В качестве одного из вариантов президент отметил возможность изменений в системе госзаказа.
Серж Саргсян также считает актуальным вопрос развития регионов Армении, который правительство стремится решить с помощью осуществления нескольких программ для равномерного развития регионов и столицы страны.