Գրող Խաչատուր Աբովյանի տուն-թանգարանի շենքը Երեւանի Քանաքեռ համայնքում երկար տարիներ ցավալի վիճակում գտնվելուց հետո վերջապես վերանորոգվել է 185 մլն դրամով: Այդ գումարը Հայաստանի նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի որոշմամբ հատկացվել էր Հայաստանի պետբյուջեից: Այդ մասին այսօր կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Խ.Աբովյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Հովհաննես Զատիկյանը:
Նրա խոսքով, 20 մլն դրամով, որից 10 մլն հատկացվել է պետբյուջեից, իսկ մնացած 10 մլն` VivaCell-MTS ընկերության կողմից, վերանորոգվել է թանգարանի ցուցասրահը, որի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 600 քառ. մետր: Թանգարանի բակում, որի ընդհանուր տարածքը կազմում է 1 հա, տնկվել է 2500 ծառ: Վերջին շաբաթվա ընթացքում սկսվեցին թոնրատան վերանորոգման աշխատանքները: Ծրագրվում է 200 հոգու համար նախատեսված դահլիճի կահավորումը:
«Նորոգումից հետո Խ.Աբովյանի տուն-թանգարանում կբացվի Երեւանի պետական մանկավարժական համալսարանի թանգարանագիտության ֆակուլտետի մասնաճյուղը»,- ասել է Հովհաննես Զատիկյանը:

Здание дома-музея писателя Хачатура Абовяна в ереванской общине Канакер после долгих лет пребывания в плачевном состоянии, наконец, отремонтировано за 185 млн. драмов, которые были выделены из госбюджета Армении по решению экс-премьера Армении Андраника Маргаряна. Об этом на состоявшейся сегодня пресс-конференции сообщил директор дома-музея Х. Абовяна Оганес Затикян.
По его словам, на 20 млн. драмов, 10 млн. из которых были выделены из госбюджета, а остальные 10 млн. предоставлены компанией Vivacell-MTS, был ремонтирован выставочный зал музея, общая площадь которой составляет 600 кв. метров. Во дворе музея общей площадью в 1 га. посажено 2500 деревьев. За последнюю неделю начались работы по ремонту тонратуна. Планируется меблирование зала на 200 человек.
“После ремонта в доме-музее Х.Абовяна будет открыт филиал факультета по музееведению Ереванского государственного педагогического университета” , – сказал Оганес Затикян.