2 Հուլիս 2009 - 18:24 AMT
«Իրական Խաչատուր Աբովյանին, որի 200-ամյակն է նշվում այս տարի, հայերը չեն ճանաչում: Պատճառն այն է, որ խորհրդային իշխանությունները ներկայացնում են Աբովյանին որպես մանկավարժ ու գրող, որը սահմանափակվում էր Ռուսաստանի կազմում Հայաստանը տեսնելու ձգտումով»,-այսօր կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Խ.Աբովյանի տուն-թանգարանի տնօրեն Հովհաննես Զատիկյանը:
Նրա խոսքերով, գրողի, աշխարհագրագետի, մանկավարժի եւ հասարակական գործչի հոբելյանի կապակցությամբ Խ.Աբովյանի տուն-թանգարանը կազմել եւ հրատարակության է նախապատրաստել 3 գիտական հետազոտություն, որ ապացուցում են, որ Աբովյանը ծնվել է 1805թ. Քանաքեռում եւ մահացել է չպարզված հանգամանքներում, անհայտ կորչելով 1848թ., աքսորում, ուր նրան արտաքսել էին ցարական իշխանությունները: Հետազոտությունները նաեւ լույս են սփռում Աբովյանի մասին այլ կասկածելի տեղեկությունների վրա:
«Ընդհանուր եւ բարձրագույն կրթության ծրագրում վաղուց արդեն հարկավոր է փոփոխություններ կատարել մեծ գրողին վերաբերող բաժնում: Այսօրվա դրությամբ դասագրքերում այն նույն ոչ ճշգրիտ տեղեկություններն են Աբովյանի մասին, ինչ խորհրդային իշխանությունների ժամանակ»,-ասել է Հովհաննես Զատիկյանը:

“Настоящего Хачатура Абовяна, 200-летие со дня рождения которого отмечается в этом году, армяне не знают. Причиной этому послужило то, что советские власти представляли Абовяна как педагога и писателя, который ограничивался стремлением видеть Армению в составе России”, – на состоявшейся сегодня пресс-конференции заявил директор дома-музея Х. Абовяна Оганес Затикян.
По его словам, к юбилею писателя, географа, педагога и общественного деятеля, дом-музей Х.Абовяна составил и подготовил к изданию 3 научных исследования, доказывающих то, что Х.Абовян родился в 1805 году в Канакере и умер при невыясненных обстоятельствах, пропав без вести в 1848 году, а в ссылке, куда был сослан царскими властями, а также проливающих свет на другие вызывающие сомнения сведения об Абовяне.
“В программе общего и высшего образования давно пора ввести нужные изменения о выдающемся армянине. На сегодняшний день в учебниках та же не соответствующая информация об Абовяне, которая была и при советской власти”, – сказал Оганес Затикян.