Հայկական վիրտուալ համալսարանը (ՀՎՀ), որ գործում է Հայ ընդհանուր բարեգործական միության հետ համատեղ, հայտարարում է ուսանողների գրանցում նոր ուսումնական դասընթացների համար: ՀՎՀ-ն նաեւ արեւելահայերենի եւ արեւմտահայերենի, Հայ ժողովրդի պատմության, հայ մշակույթի ուսուցման օն-լայն դասընթացներ է բացել: Բոլոր առարկաները հասանելի են ուսման համար վեց լեզուներով` արեւելահայերեն եւ արեւմտահայերեն, անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն եւ իսպաներեն: Ինչպես այսօր կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայկական վիրտուալ համալսարանի հիմնադիր ու տնօրեն Երվանդ Զորյանը, վիրտուալ բուհի ստեղծման հիմնական նպատակն է բոլոր ցանկացողներին գիտելիքներ մատուցել հայ մշակույթի մասին, եւ հասանելի դարձնել հայկական կրթությունը:
Համալսարանն ավարտողներին կհանձնվի հավաստագիր, որտեղ կհավաստվի ինչպես ուսուցման ողջ դասընթացը, այնպես էլ ուսման կոնկրետ ուղղությունը: Մեկ դասընթացի արժեքը 199 դոլար է, տեւողությունը 9 շաբաթ, գործում է զեղջերի ճկուն համակարգ, իսկ գերազանցությամբ ավարտողները որոշակի գումար ետ կստանան: Այս պահի դրությամբ գրանցվել են 382 դիմորդներ, որոնցից ամենակրտսերը 17 տարեկան է, իսկ ամենաավագը` 82: Հայտերի մեծ մասը ստացվել է ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Ֆրանսիայից, Արգենտինայից ու Հայաստանից:
Ըստ ՀՀ սփյուռքի փոխնախարար Ստեփան Պետրոսյանի, ՀՎՀ-ն հայոց լեզուն սովորելու եւ հայ մշակույթին ծանոթանալու իդեալական հնարավորություն է ընձեռում սփյուռքահայերին:

Армянский виртуальный университет (АВУ), действующий совместно с Всеармянским благотворительным союзом, объявил о регистрации студентов для нового учебного курса. АВУ проводит on-line курсы по преподаванию таких предметов, как восточноармянские и западноармянские языки, историю Армении, а также предметы, касающиеся армянской культуры. Все предметы доступны для изучения на шести языках: восточноармянском и западноармянском, английском, русском, французском и испанском. Как сообщил сегодня на пресс-конференции основатель и директор Армянского виртуального университета Ерванд Зорян, главной целью создания виртуального вуза является доведение до всех желающих знаний об армянской культуре и, собственно, армянское образование.
По окончанию университета будет выдаваться сертификат, в котором будет засвидетельствован как весь курс обучения, так и конкретное направление обучения. Стоимость одного курса обучения стоит $199 и длится 9 недель, существует гибкая система скидок, а закончившие с отличием студенты получат определенную сумму обратно. На данный момент зарегистрировано 382 абитуриента, из которых самому младшему 17 лет, а самому старшему 82 года. Большинство заявок на обучение поступило из США, России, Франции, Аргентины и Армении.
По мнению заместителя министра РА по делам диаспоры Степана Петросяна, Армянский виртуальный университет – это идеальная возможность для членов диаспоры изучать армянский язык и культуру посредством данного образовательного портала.