16 May 2002 - 18:06 AMT
«ԶՎԱՐԹՆՈՑ» ՕԴԱՆԱՎԱԿԱՅԱՆԸ ԱՐԳԵՆՏԻՆԱՑԻ ՁԵՌՆԱՐԿԱՏԵՐ ԷԴՈՒԱՐԴՈ ԷՌՆԵՔՅԱՆԻՆ ՀԱՎԱՏԱՐՄԱԳՐԱՅԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՆՊԱՏԱԿՈՎ ՀԱՆՁՆԵԼՈՒ ԸՆԹԱՑԱԿԱՐԳԸ ԿԱՐՈՂ Է ՏԵՎԵԼ ՄԵԿ ՇԱԲԱԹ
Վաղը արգենտինացի ձեռնարկատեր Էդուարդո Էռնեքյանը կժամանի Երեւան` «Զվարթնոց» օդանավակայինը իր ղեկավարած «Աէրոպուերտոս Արխենտինա 2000» ընկերությանը հավատարմագրային կառավարմանը հանձնելու գործընթացը ավարտելու համար: Սակայն, ինչպես հաղորդում է «Դե-Ֆակտո» գործակալությունը, վկայակոչելով արդարադատության նախարարի մամլո քարտուղար Արա Սաղաթելյանին, օդակայանի հանձնման-ընդունման ընթացակարգը կձգձգվի մոտավորապես մեկ շաբաթով տեխնիկական եւ իրավական խնդիրների պատճառով: Նշենք, որ երեկ Հայաստանի խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ավիացիայի մասին օրինագիծը, որը կարգավորում է օդանավակայանը ղեկավարման հանձնելու ընթացակարգը: Հայաստանի կառավարության եւ Էդուարդո Էռնեքյանի միջեւ ստորագրված համաձայնագիրը նախօրեին ներկայացվել էր խորհրդարան` հաշվի առնելով պատգամավորների մի շարք պահանջները: Հիշեցնենք, որ «Աէրոպուերտոս Արխենտինա 2000» ընկերությունը պարտավորվել է ղեկավարմասն 30 տարիների ընթացքում օդանավակայանի զարգացման նպատակով ներդնել 80 միլիոն դոլար, ընդ որում, մոտ 50 միլիոնը` առաջին հինգ տարիների ընթացքում: Գործարքը չի նախատեսում օդակայանի վաճառք, կամ սեփականաշնորհում: Արգենտինացիները պատրաստվում են վերանորոգել թռիչքա-վայրէջքային ուղեգիծը, 60-ական թվականներին կառուցված օդանավակայնի հին մասնաշենքի փոխարեն կառուցել նոր տերմինալ, որը կկարողանա միաժամանակ սպասարկել հինգ ավիաչվերթ: Օդակայանի տարածքում կստեղծվի ազատ առեւտրի եւ հանգստի գոտի: Էդուարդո Էռնեքյանը հաղորդել է, որ մինչեւ 2014 թվականը յուրաքնչյուր տարի կավելանան ուղեւորների եւ բեռների փոխադրման ծավալները: Շահութաբերության մակարդակին ընկերությունը նախատեսում է հասնել 12-13 տարուց: Հայաստանի արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի խոսքերով, Էդուարդո Էռնեքյանը, որը վերահսկում է Արգենտինայի 33 օդանավակայաններ(դրանք իրականացնում են երկրի ավիափոխադրումների 90 տոկոսը), այժմ հետաքրքրություն է ցուցաբերում «Հայկական Ավիաուղիներ» ավիաընկերության սեփականաշնորհման հանդեպ:

16 May 2002 - 18:06 AMT
ПРОЦЕДУРА ПЕРЕДАЧИ АЭРОПОРТА “ЗВАРТНОЦ” В ДОВЕРИТЕЛЬНОЕ УПРАВЛЕНИЕ АРГЕНТИНСКОМУ БИЗНЕСМЕНУ ЭДУАРДО ЭРНЕКЯНУ МОЖЕТ ЗАТЯНУТЬСЯ НА НЕДЕЛЮ
Завтра аргентинский предприниматель Эдуардо Эрнекян прибудет в Ереван для завершения процесса передачи ереванского аэропорта «Звартноц» в доверительное управление возглавляемой им компании “Аэропуертос Архентина 2000”. Однако, как сообщает агентство “Де-Факто” со ссылкой на пресс-секретаря министра юстиции Ара Сагателяна, процедура приема-сдачи аэропорта, возможно, затянется примерно на неделю в виду ряда технических и юридических проблем. Отметим, что вчера парламент Армении принял во втором чтении законопроект об авиации, упорядочивающий процедуру передачи аэропорта в управление. Подписанное между правительством Армении и Эдуардо Эрнекяном соглашение было представлено в парламент накануне с учётом ряда требований депутатов. Напомним, что компания “Аэропуертос Архентина 2000” обязалась в течение 30-и лет управления инвестировать в развитие аэропорта 80 миллионов долларов, причем, около 50-и миллионов будет вложено в течение первых пяти лет. Сделка не предполагает ни продажу, ни приватизацию аэропорта. Аргентинцы собираются отремонтировать взлетно-посадочную полосу, вместо построенного в 60-х годах старого корпуса аэропорта возвести новый терминал, рассчитанный на одновременное обслуживание пяти авиарейсов. На территории аэропорта будет создана зона свободной торговли и отдыха. Эдуардо Эрнекяна сообщил, что до 2014-го года ежегодно будет увеличиваться объем пассажироперевозок и грузов. На уровень рентабельности компания планирует выйти через 12-13 лет. По словам министра юстиции Армении Давида Арутюняна, Эдуардо Эрнекян, контролирующий 33 аэропорта Аргентины (на их долю приходится 90% авиаперевозок в стране), сейчас проявляет интерес к приватизации авиакомпании “Армянские авиалинии”.