Հուլիսի 3-ին Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում կայացել է Կարպիս Փափազյանի անվան մրցանակի հանդիսավոր հանձնումը բուլղարացի կինօօպերատոր, արցախյան պատերազմի մեկնաբան Ցվետանա Պասկալեւային: Հայկական բարեգործական միության կողմից հանձնված մրցանակը տրվել է նրան Հայաստանի նկատմամբ անմնացորդ նվիրվածության եւ արցախահայերի պայքարի լիարժեք եւ օբյեկտիվ լուսաբանման խիզախության համար:
Հանձնման արարողության ժամանակ շնորհավորական խոսքով ելույթ են ունեցել Հայաստանի Կինոգործիչների միության նախագահ եւ Արցախի ազատամարտի մասնակից Ռուբեն Գեւորգյանը. «Ցվետանայի, ինչպես նաեւ արցախյան պատերազմի այլ մասնակիցների մասին կարելի է ժամերով խոսել: Երբ ես ճակատում տեսա այդ փխրուն աղջկան, որի աչքերի աչքերը վառվում էին, ես չգիտեի, որ նա իր ուսերին կկրի ողջ պատերազմը ուրիշներին հավասար, ուստի մեր հաղթանակում կա եւ նրա ներդրումը»:
Արարողության ընթացքում տեղի է ունեցել Ցվետանա Պասկալեւայի «Իմ թանկագին կենդանի մնացածներ եւ մահացածներ» ֆիլմի ցուցադրությունը: Այնուհետեւ ելույթ է ունեցել Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբն Էդուարդ Թոփչյանի ղեկավարությամբ:

Сегодня, 3 июля, в концертном зале им. Арама Хачатуряна состоялось торжественное вручение премии им. Карписа Папазяна болгарскому кинооператору, хроникеру Арцахской войны Цветане Паскалевой. Премия, присуждаемая Всеармянским благотворительным союзом, была вручена документалистике за беззаветную преданность Армении и отвагу при полноценном и объективном освещении борьбы арцахских армян.
На церемонии вручения с поздравительной речью выступил председатель Союза кинематографистов Армении и участник арцахской освободительной войны Рубен Геворкян: “О Цветане, как и о других участниках арцахской войны можно говорить часами. Когда я увидел на фронте хрупкую девушку, у которой горели глаза, я не знал, что она на своих плечах пронесет всю войну наравне с другими, поэтому в нашей победе есть и ее заслуга”.
В ходе церемонии вручения премии состоялся показ фильма Цветаны Паскалевой «Мои дорогие живые и мертвые». После выступил Государственный филармонический оркестр Армении под управлением Эдуарда Топчана.