Կիեւի քաղաքապետի եւ Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանի հանդիպմանը պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանատան շենքի վարձակալման պայմանագրի երկարացման վերաբերյալ: Արմեն Խաչատրյանը նաեւ խնդրել է Լեոնիդ Չերնովեցկուն քննարկել դեսպանատան գնման տարբերակը, ինչը նախատեսվում է անել ՀՀ միջոցներով:
Ինչպես հաղորդում է Ռուսաստանի հայերի «Երկրամաս» թերթը, Կիեւի քաղաքապետ Լեոնիդ Չերնովեցկին հայտարարել է, թե կնպաստի հայկական դեսպանատան խնդիրների լուծմանը:
Հանդիպմանը քննարկվել է հայկական եկեղեցու կառուցման համար հողատարածքի տրամադրման հարցը:
«Այսօրվա դրությամբ մենք մի փոքր մատուռ ունենք, որը կարող է միաժամանակ ընդունել ընդամենը 10 մարդու, իսկ հայերի թիվը Կիեւում շուրջ 30 հազար է: Կարող եք պատկերացնել, թե ինչ է կատարվում այնտեղ կիրակի օրերին»,-ասել է հանդիպմանը մասնակցող Հայ Առաքելական եկեղեցու ուկրաինական թեմի առաջնորդ, արքեպիսկոպոս Գրիգորիս Բունիաթյանը:
Չերնովեցկին խոստացել է Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանին քննարկել Արմյանսկայա փողոցում (Խարկովի մասիվ) հողատարածք հատկացնել հայկական եկեղեցու կառուցման համար:

4 Июль 2009 - 08:44 AMT
На встрече мэра Киева и чрезвычайного и полномочного посла Армении в Украине была достигнута договоренность о продлении аренды здания, где находится армянское посольство. Армен Хачатрян также попросил Леонида Черновецкого рассмотреть предложение относительно покупки дома, в котором находится Посольство страны. Приобрести дом для Посольства планируется на средства Армянской Республики.
Как сообщает газета армян России “Еркрамас”, мэр Киева Леонид Черновецкий заявил, что будет способствовать решению актуальных проблем армянского посольства.
На встрече был обсужден вопрос о предоставлении земельного участка для строительства армянской церкви.
«На сегодняшний день мы имеем лишь небольшую каплицу, которая может принять одновременно лишь 10 человек, а армян живущих в Киеве около 30 тысяч. Можете себе только представить, что делается там, в воскресенье», – отметил присутствующий на встрече глава украинской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Григорис Буниатян.
Леонид Черновецкий пообещал послу Армении в Украине рассмотреть вопрос о выделении земельного участка площадью 40 соток на улице Армянской (Харьковский массив) для строительства Армянской церкви на одной из ближайших заседаний мэрии.