Այս տարի Հայաստանի հնագետները պեղել են թվով 8-րդ դամբարանը «Նոր նավեր» գերեզմանատան տարածքում, որն ընկած է Աշտարակ քաղաքից արեւելք:
Գտնված դամբարանը պատկանում է մ.թ.ա. 3-րդ հազարամյակի երկրորդ կեսին:
Հայաստանի Մշակույթի նախարարությանը կից Մշակութային ժառանգության պահպանման գիտահետոազոտական կենտրոնի ղեկավար Հակոբ Սիմոնյանի խոսքերով, իրականացված հնագիտական աշխատանքները թույլ են տվել ապացույցներ գտնել պատմաբան եւ աշխարհագետ Ղեւոնդ Ալիշանի նկարագրությունների իսկության վերաբերյալ:
«Նոր նավեր» գերեզմանատունը պատկանում է այն շրջանին, երբ Հայաստանում արդեն ձեւավորվել էին վաղ պետականության նշանները, որտեղ արդեն տեղի էր ունենում հասարակության շերտավորում, ոսկերչական եւ ռազմական արվեստի զարգացում, ապակու արտադրություն, տեղի էին ունենում թաղման արարողություններ: Նման երեւույթներ կային Հայաստանի բոլոր շրջաններում:
«Առանց չափազանցության կարող եմ հայտարարել, որ պեղումները թույլ են տվել հեղափոխական բացահայտում կատարել Հայաստանի հնագույն պատմության ոլորտում: Տարածքը զարմանալիորեն համընկնում է Հայկի որդու` Արամանյակի բնակության վայրի մասին Մովսես Խորենացու նկարագրություններին: Համաձայն լեգենդի` Արամանյակը տեղափոխվել է երկու գետերի արանքում գտնվող Արագած լեռան հարավային մաս»,- հուլիսի 4-ին լրագրողների հետ տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ ասել է Հակոբ Սիմոնյանը,- «Ղեւոնդ Ալիշանի նկարագրմամբ, Հայկի եւ Բելի մենամարտը տեղի է ունեցել մ.թ.ա. 2492-ին: Գերմանիայում անցկացված արտեֆակտերի ռադիոածխաջրածնային անալիզը ցույց է տվել ժամանակը, որ նրանք պատկանում են Ալիշանի կողմից հիշատակված փուլին: Հետեւաբար գերեզմանատունն իր գտնվելու վայրով եւ ժամանակային ծագումով ապացուցում է առասպելի իսկությունը»:
Հակոբ Սիմոնյանն ավելացրեց, որ փաստի վերջնական հաստատման համար անհրաժեշտ է հսկայական աշխատանք կատարել, սակայն նա համոզմունքով հայտարարեց, որ այս ոլորտում գտնված ձիերի կմախքները ամենահինն են մերձավոր Ասիայի տարածքում գտնված ոսկորներից, որոնք պատկանում են ռազմական նպատակներով վարժեցրած ձիերի:
Անցյալ տարի «Նոր նավերի» տարածքում հայտնաբերել են 2000 սափորներ ցեղական ձիերի պատկերներով, որոնք գիտնականի խոսքերով, հնագույն գտածո են տարածաշրջանում եւ պատկանում են թագավորի, որի դամբարանում գտել են 65 սափորներ: Գունազարդ սափորների վրա պատկերված են հայկական հնագույն առասպելները:
Բոլոր գտածոնրեը հանձնվել են Հայաստանի Պատմության թանգարան, հայտնաբերված ոսկյա զարդերը կարող են պահպանվել միայն երկրի գլխավոր թանգարանում, որտեղ նախատեսվում է սեպտեմբերի 1-ին կազմակերպել «Նոր նավեր» գերազմանատան տարածքում գտնված իրերի ցուցահանդես, իսկ 2010-ին լույս է տեսնելու առանձին հրատարակչություն` նվիրված հնագույն գերեզմանատանը:

4 Июль 2009 - 15:02 AMT
В нынешнем году археологи Армении провели раскопки 8-ой по счету гробницы расположенной на территории крупного некрополя “Нор Навер” расположенного восточнее города Аштарак.
Найденная гробница датируется второй половиной третьего тысячелетия до нашей эры.
По словам главы Научно-исследовательского центра по сохранению культурного наследия при Министерстве культуры Армении Акопа Симоняна, проведенные археологические работы позволили найти доказательства подлинности описаний историка и географа Гевонда Алишана.
Некрополь “Нор Навер” принадлежит тому периоду, когда в Армении уже сформировались признаки ранней государственности, где уже происходит расслоение общества, развитие ювелирного и оружейного искусства, производство стекла, проводятся торжественные церемонии погребения. Подобное явление есть и во всех регионах Армении.
«Без преувеличения могу заявить, что раскопки позволили сделать революционное открытие в области древнейшей истории Армении. Территория удивительным образом совпадает с описаниями Мовсеса Хоренаци о месте жительства Араманьяка, сына Айка. Согласно легенде Араманяк поселился на южном склоне горы Арагац, между двух горных рек», – на прошедшей 4 июля встрече с журналистами сказал Акоп Симонян, – «По описанию Гевонда Алишана, битва Айка и Бела состоялась в 2492 году до нашей эры. А радиоуглеродный анализ артефактов, проведенный в Германии, показал время, что они принадлежат указанному Алишаном периоду. Следовательно, некрополь своим расположением и временным происхождением доказывает действительность легенды».
Над восьмой по счету гробницей диаметром в 35 метров, которую ученные назвали «Гробницей патриарха», возвышалось колоссальное монументальное строение, которое, по предположениям ученых, являлось храмом поклонения предкам.
Ученый выразил уверенность, что гробница представляет собой ярко выраженный признак арийского погребения – тела умерших подвергались кремации, а прах помещался в богато обставленную гробницу.
Акоп Симонян добавил, что для окончательного утверждения факта необходимо проделать колоссальную работу. Однако он с уверенностью заявил, что найденные в данной области лошадиные скелеты являются старейшими на территории ближней Азии костьми, принадлежащие прирученной лошади, применяемой в военных целях.
В прошлом году на территории “Нор Навер” археологи обнаружили 2000 кувшинов с изображениями породистых лошадей, которые, по словам ученого, также являются старейшей находкой в регионе и принадлежали королю, в гробнице которого было обнаружeно 65 кувшинов. На расписанных разными цветами кувшинах изображены армянские древние легенды.
Все находки, обнаруженные на месте раскопок, передаются в Музей истории Армении – сохранность обнаруженных золотых украшений может быть обеспечена в главном музее страны, где, по словам Акопа Симоняна, планируется 1 сентября провести выставку найденных вов время раскопок некрополя “Нор Навер” артефактов, а уже в 2010 году выпустить отдельное издание, посвященное древнему некрополю.