Սեվիլիայում (Իսպանիա) անցնող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 33-րդ նստաշրջանում որոշվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցուցակում ընդգրկել Սուլամաիին-Տոո սուրբ լեռը (Ղրղզստան), Շուշտարի հին հիդրավլիկ համակարգը (Իրան) իր կամուրջներով, պատնեշներով, ջրանցքերով, ջրաղացներով, որ պահպանվել են մինչ օրս, եւ Չոսոն դինաստիայի թագավորական դամբարանները (Կորեայի Հանրապետություն):
Նստաշրջանի շրջանակներում, որը կտեւի մինչեւ հունիսի 30-ը, 21 հոգուց բաղկացած Կոմիտեն զննում է ցուցակում ընդգրկված հուշարձանների վիճակը եւ քննարկում է ցուցակում 27 նոր մշակութային ու բնական օբյեկտների ընդգրկման առաջարկները:
Կոմիտեի խնդիրների թվում է հասնել նրան, որպեսզի ցուցակում ներկայացվեն կոնվենցիայի անդամ բոլոր 186 երկրները, ընդլայնել ներկայացված տարածաշրջանների աշխարհագրությունը եւ վերացնել ցուցակում ընդգրկված մշակութային ու բնական օբյեկտների թվաքանակի միջեւ անհամապատասխանությունը, քանի որ մշակութայինների թիվը մեծապես գերազանցում է բնական հուշարձանների քանակը:

6 Июль 2009 - 09:26 AMT
На проходящей в Севилье (Испания) 33-ей сессии Комитета ЮНЕСКО по всемирному наследию было решено внести в Список всемирного наследия Священную гору Суламаин-Тоо (Кыргызстан), древнюю гидравлическую систему Шуштара (Иран) с ее мостами, плотинами, каналами, строениями и водяными мельницами, сохранившимися до наших дней и Королевские захоронения династии Чосон (Республика Корея).
В рамках сессии, которая продлится до 30 июня, Комитет в составе 21 представителя проводит обзор состояния сохранности объектов, включенных в Список всемирного наследия, и рассматривает предложения о внесении в него 27 новых культурных и природных объектов.
Среди задач Комитета – добиться, чтобы в Списке были представлены все 186 страны-члены Конвенции, увеличить представленность географических регионов и устранить диспропорцию в отношении количества занесенных в Список культурных и природных объектов, поскольку число первых значительно перевешивает число вторых.