6 Հուլիս 2009 - 14:35 AMT
«Ես չեմ սիրում ինքնին իմ երգերը, ես սիրում եմ դրանք կատարել: Երգի ստեղծման գործընթացն այնքան հոգնեցուցիչ է, որ հետո հոգնում ես դրանից: Բայց կատարումը բոլորովին այլ արվեստ է»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է երգիչ Ռուբեն Հախվերդյանը:
Հայ երգիչ Ռուբեն Հախվերդյանի մամլո ասուլիսը կլապված էր հուլիսի 7-ին Սպենդիարյանի անվ. Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում կայանալիք համերգի հետ:
Ինչպես հաղորդեց երաժիշտը, համերգի ժամանակ բացի սիրված երգերից ինքը կներկայացնի նաեւ «Կտակ» նոր երգը:
«Այսօր փակ սահմանների պատճառով կովկասյան տարածաշրջանում երաժշտությունը ճահճացման շրջան է ապրում: Մեկուսացման պատճառով մենք գաղափար անգամ չունենք, թե ինչ է կատարվում Վրաստանի կամ Ադրբեջանի երաժշտական ոլորտում եւ հակառակը: Խորհրդային ժամանակ երեւանյան քաղաքային երգը հիանալի կովկասյան երգի օրինակ էր ծառայում: Այդ երգը, բնականաբար, զուրկ չէր հայկական մոտիվներից, քանի որ սկզբնապես հայերեն էր հնարվում»,- իր կարծիքով կիսվել է Ռուբեն Հախվերդյանը Հայաստանի եւ կովկասյան տարածաշրջանի երաժշտական աշխարհի դրության վերաբերյալ:

6 Июль 2009 - 14:35 AMT
«Я не люблю сами свои песни, я люблю исполнять их. Процесс создания песни настолько утомителен, что после устаешь от нее. Но исполнение – это совсем другое искусство», – сказал певец Рубен Ахвердян на прошедшей сегодня встрече с журналистами.
Пресс-конференция армянского барда Рубена Ахвердяна была связанна с предстоящим 7 июля концертом в зале Национального академического театра оперы и балета Армении им. Спендяряна.
Как сообщил музыкант, во время концерта, помимо давно полюбившихся слушателю песен, он представит и новую песню «Завещание».
«Сегодня из-за закрытых границ в Кавказском регионе музыка переживает период застоя. Из-за изолированности мы не имеем понятия, что творится в музыкальной сфере Грузии или Азербайджана и на оборот. В советские времена ереванская городская песня представляла собой пример великолепной кавказской песни. Эта песня, естественно не была лишена армянских мотивов, так как изначально была придумана на армянском языке», – поделился Рубен Ахвердян своим мнением о состоянии музыкального мира Армении и кавказского региона.