6 Հուլիս 2009 - 16:50 AMT
Օրերս ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը եւ մշակույթի փոխնախարար Դավիթ Մուրադյանը հաղորդել են Երեւանի պետական երիտասարդական-փորձարարական թատրոնի (ԵՊԵՓԹ) փոխտնօրենին, որ կիրականացվի թատրոնների միավորման ծրագիր, ինչի հետ թատրոնի աշխատակազմը համաձայն չէ, քանի որ թատրոնն արդեն իր ոճն է մշակել ու գտել է իր փորձարարական ուղին:
«Թատրոնը, որտեղ վերջին 3 ամսում 3 ներկայացում է բեմականացվել, որտեղ վերջին 3 տարում 30 ուսանողներ են զբաղված եղել, որը հիմնադրման ժամանակից մինչ օրս ազատ բեմ է տաղանդավոր երիտասարդների համար, չի կարելի փակել նույնիսկ շատ լուրջ պատրվակով»,-հայտարարել է ԵՊԵՓԹ փոխտնօրեն Հերմինե Վահանյանը:
ԵՊԵՓԹ գլխավոր ադմինիստրատոր Կարեն Հովհաննիսյանն իր հերթին հայտարարել է. «Տարբեր, այդ թվում փորձարարական թատրոնների քանակն, անկասկած, կարող է բարձրացնել ոլորտի որակը: Մենք կարծում ենք, որ մշակույթի նախարարության պաշտոնյաները գիտեն դա եւ առանց մեզ, սակայն ակնհայտ է, որ իրենց հիմնական խնդիրն է պետական կարգավիճակ ապահովել Արմեն Մազմանյանի «Գոյ» թատրոնին:
ԵՊԵՓԹ կոլեկտիվին, նախապես չտեղեկացնելով, ներկայացվել է նոր տնօրեն Արթուր Նալբանդյանը, որին ընդունեցին առանց սկանդալների: Սակայն թատրոնի դերասանները գտնում են, որ, առնվազն, անտրամաբանակն է աշխատանքից ազատել մասնագետի, ուղղակի շնորհակալություն հայտնելով նրան պրոֆեսիոնալ աշխատանքի համար: Ըստ թատրոնի ներկայացուցիչների, հենց այդպես վարվեցին թատրոնի նախկին տնօրեն Էդիկ Հակոբյանի հետ:

6 Июль 2009 - 16:50 AMT
На днях министр культуры Армении Асмик Подосян и заместитель министра культуры Давид Мурадян сообщили заместителю директора Ереванского государственного молодежно-экспериментального театра – ЕГМЭТ, что будет осуществлена программа объединения театров, с чем состав театра совершенно не согласен, так как театр уже выработал свой стиль и свой экспериментальный путь.
“Театр, где за последние 3 месяца было поставлено 3 спектакля, где за последние 3 года были заняты 30 студентов, театр, который со дня основания и до сегодняшнего дня является свободной сценой для талантливой молодежи, нельзя закрывать даже под очень серьезным предлогом”, – заявила заместитель директора Ереванского государственного молодежно-экспериментального театра Эрмине Ваганян.
Главный администратор ЕГМЭТ Карен Ованесян в свою очередь заявил: “Количество различных, в том числе и экспериментальных театров, несомненно, может привести к повышению качества сферы. Мы думаем, что чиновники Министерства культуры знают это и без нас, но очевидно, что у них основная задача – обеспечить государственный статус театру Армена Мазманяна “Гой”.
Коллективу ЕГМЭТ, Не поставив никого заранее в известность, был представлен новый директор Артур Налбандян, которого приняли без скандалов. Однако актеры театра, что, по крайней мере, нелогично увольнять с работы специалиста, просто поблагодарив его за профессионально выполненную работу. По словам представителей ЕГМЭТ, именно так поступили с бывшим директором театра Эдиком Акопяном.